Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

2. Kez Bakaya Kalmak Cezası

Yoklama kaçağı anlamına gelen bakaya kalmak, idari para cezası ile cezalandırılan bir durumdur. Askerlik görevi, her yetişkin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeğin hak ve ödevidir. Bu ödevi yerine getirmeyen kişiler, bazı kamu haklarından yoksun kalır ve söz konusu dönemde idari para cezaları ile karşılaşır. İşet bu durum ile karşı karşıya kalmamak adına, sülüs geldiği anda celp dönemlerine riayet etmeli ve sevk tarihi içerisinde askerlik şubelerine teslim olunmalıdır. Peki ya teslim olunmaz ise; yani bakaya kaçağı olunursa ve de bu durumu 2.kez tekrarlanırsa, hangi cezalar ve yaptırımlar söz konusu olabilir? İşte yanıtı…

 

1.Kez Bakaya Kalmak ve Cezası

Sevk tarihi içerisinde herhangi bir geçerli mazeret olmadan askere gitmeyen bireyler, bu tarih geçtikten sonra artık yoklama kaçağı olurlar. Yani bakaya kalırlar. Bakaya kalan kişiler, geçerli mazeretleri bildirmedikleri müddetçe artık asker kaçağı sayılırlar. Asker kaçağı olan bireyler kesinlikle hiçbir kamu kurum ve kuruluşunda çalışamaz. Bununla birlikte cezai yaptırımlara haiz olurlar. 1.kez bakaya kalmanın cezası 1 yıl için 800 TL dolaylarındadır.

 

2.Kez Bakaya Kalmak ve Cezası

Geçmiş yılların aksine artık bakaya kalmak, hapis cezası ya da bulunan yerde hemen teslim alınarak askerlik şubesine götürülme gibi senaryolar ile sonuçlanmaz. Tek ceza idari para cezasıdır. Bu da ikinci kez bakaya kalanlar yani 2.kez celp dönemini geçirenler için 160*2=320 TL faizsiz idari para cezası anlamına gelir.

 

Dilerseniz sitemizde asker kaçakları hakkında verilen cezalar ile ilgili arama yapabilir veya buradaki bakaya kalma cezası yazısını okuyabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan yerler var ise yorum kısmından bizlere sorunuzu sorabilirsiniz.


Etiketler: , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.