Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Acemi Birliği mi Daha Zor Usta Birliği mi?

Asker adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de acemi birliği mi yoksa usta birliği mi daha zor sorusunun cevabıdır. Bu yüzden biz de bu soruya deneyimli olanların açısından cevap vermek istiyoruz. Bu sayede siz de az çok mukayese ederek kendinize göre hangisinin daha zor olabileceği konusunda net bir fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Alışmak Başta Zor Olabilir

Acemi birliği, askerliğin ilk günlerinde özellikle sizi oldukça zorlar. Ve de 6 ay için geçecek günleri gözünüzün önüne getirdiğinizde, gerçekten de bu durum canınızı sıkabilir. Bununla birlikte, daha önce geniş ve uzun bir yatakta yatan birinin, ilk defa kısa ve dar bir yatağa alışması zor olabilir. Veya sadece birkaç kişinin kullandığı evinizdeki tuvaletin yerine, yüzlerce hatta binlerce kişinin kullandığı bir tuvaleti kullanmak zor olabilir. Bir de bu tuvalet için sıra beklemek cabası.

 

Acemi Birliğinde Zorlanmazsınız

Alışkanlarınızı yenmek ve bunlara katlanmak zorunda olmak dışında pek de bir zorluk çekmezsiniz. Çünkü bu süreçte, komutanlar zaten size pek de yüklenmeyecek ve sizden çok da şey istemeyecektir. Komutanların size yardımları ve anlayış göstermeleri de bir hayli yüksek olacaktır.

 

Usta Birliğinde de Artı ve Eksiler Var

Usta birliğinde artık birliğin en deneyimli askerleri olduğunuz için alışkanlık konusunda sıkıntı yaşamaz ve bir süre sonra sanki buranın hayatın bir parçası olduğunu anlarsınız. Yani sanki yıllardır buradaymışsınız gibi ve bundan sonra hep burada kalacakmışsınız gibi düşünürsünüz. Ancak, nöbet, eğitim ve görev dağılımı gibi zorluklar da sizi bekliyor olacak.


Etiketler: , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.