Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Acemi Birliğinden Usta Birliğine Dağıtım Nasıldır?

Askerlik 20 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşı için mecburi vatani görev olarak bilinir. Daha önce 12 ay olan uzun dönem ve diğer kısa dönem artık tek bir çatı altında 6 ay olarak yapılmaya başlandı. 1 ayı acemi birliği, 5 ayı ise usta birliği olmak üzere yapılan bu 6 ayda, acemi birliğinden usta birliğine dağıtım ve hava değişimi gibi durumlar, askerlikte en çok merak edilen konulardan biridir ve asker ya da asker adaylarının kafasını en çok karıştıran noktalardan biridir.

 

Biz de bu yazımızda, acemi birliğini bitirerek yemin eden askerlerin usta birliğine nasıl ve ne zaman geçeceğine değineceğiz. İşte detaylar…

 

Usta Birliğine Dağıtım Nedir?

Acemi birliği, aslında askerliğin sadece başlangıcıdır ve aslında asker bu süreçte birçok şeyden muaftır ve bir yönü ile de daha yemin etmediği için askeri prosedürde tam olarak asker de sayılmaz. Ne zaman ki acemi birliği biter ve yemin töreninde yemin edilir, ardından asker olunur. İşte bu süreçten sonra artık herkes yeni yerlerinde esas askerlik görevini icra etmeye başlar. Kimisi aynı kışlada kalır kimi ise dağıtım olarak bilinen 1 haftalık izin ile yeni askeri birliklerine teslim olur.

1 hafta yani 7 günlük askeri süre herhangi bir duruma bağlı olmaksızın sabittir ve herkes için aynıdır.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.