Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Acemi ve Usta Birliği Kaç Gündür?

Daha önce büyüklerimizden 3 yıl, 2 yıl, 15 ay ve son olarak 12 ay gibi askerlik sürelerini duyuyorduk. Geçtiğimiz günlerde TSK kanununda yapılan değişiklik ile askerlik kısa ve uzun dönem tüm er ve erbaşlar için 6 aya indirildi ve sabit olarak kabul edildi. İşte bu sürenin de 1 ayı acemi birliğinde olmak üzere 5 ay da usta birliğinde geçiliyor. Bu süre içerisinde de 7 gün olan asker dağıtımı da dahildir. Yani acemi birliğindeki er ve erbaşlar için 28 gün, usta birliğindeki askeri personeller için ise 150 gündür.

Bu süreyi tamamlayan askerler, terhislerini alarak askerliğini tamamlarlar.

 

Acemi Birliği 28 Gündür

Aslında bir ay olarak her ne kadar ifade edilse de gerçekte Pazartesi başlayıp Cuma günü bittiği için 4 hafta olarak kabul edilir. Yani bu süre de aynı zamanda 4 hafta askerliği olarak da bilinir. Bununla birlikte, 2 veya duruma göre 1 günlük askerlik yol süresi de buna dahildir. Yani, birliğinize teslim olacağınız tarih ile sevk tarihi arasında genelde 1 veya 2 gün olmaktadır.

 

Usta Birliği 150 Gündür

Usta Birliğine geçmeden önce 7 günlük bir dağıtım süresi vardır. Bu süre bittikten sonra artık 150 günlük bir askerlik şafağını daha saymaya başlarsınız. Bu süreye de yine yol izinleri dahildir.

 


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.