Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Açıköğretim Askerlik Tecil Ettirme

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) öğrencileri de artık örgün öğretim öğrencileri ile aynı haklara sahip. 2009’da yapılan son değişiklikler ile birlikte, artık diploma, atama ve askerlik gibi işlemlerde, açıköğretim veya örgün öğretim öğrencileri arasında bariz fark ortadan kalktı. Son düzenlemeler ile birlikte, açıköğretim öğrencileri de örgün öğretimler gibi askerlik tecil işlemlerinden de aynı şekilde faydalanabiliyor. Peki, bu aşamada neler yapmak gerekir? 2 yıllık ön  lisans ile 4 yıllık lisans öğrencileri için askerlik tecili aynı mı? Varsa farklar neler? İşte detaylar…

 

Açıköğretim Öğrencileri de Tecil Yaptırabilir mi?

Elbette. 2009 yılı bu anlamda dönüm noktası oldu ve artık tüm AÖF öğrencileri, diğer vakıf, devlet ve özel üniversite öğrenci/mezunları ile aynı haklara sahip. Buna göre artık, AÖF öğrencileri de tecil işlemlerini, üniversiteleri bitene kadar yaptırabilecek. Ve mezun olduktan sonra da dilerseler 2 yıl ekstra tecil hakkına sahip olabilecekler. Peki bu aşamada 2 yıllık ön lisans veya 4 yıllık lisans öğrencileri için de aynı durum geçerli mi?

 

2 Yıllık veya 4 Yıllık Açıköğretim Öğrencileri ve Açıköğretim Lisesi Öğrencileri/Mezunları Tecil Yaptırabilir mi?

2 yıllık, 4 yıllık, lise veya herhangi bir AÖF/AÖL öğrenci veya mezunlarının tamamı tecil işlemi hakkından faydalanabilmektedir. Bunun için 2 yıllıklar 2+2 ve 4 yıllıklar da 4+3 yıl şeklinde tecil etme hakkına sahiptirler. Bu aşamada bilinmesi gereken ise; 29 yaşını geçmeme şartıdır!!!


Etiketler: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.