Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Aday Öğretmen Askerlik Tecili

Aday öğretmen veya bir diğer adı ile kadrolu öğretmenliğe geçiş pozisyonundaki asker adayları, adaylık süreçleri içerisinde askerliğe çağrılma durumlarını ortadan kaldırmak ve tecil ettirmek için bazı yolları denerler. Genellikle bu duruma başvuran sayısının çok olmasından kaynaklı olduğu için talep de bir o yönde artış göstermiştir. Peki hangi durumlarda aday öğretmen askerlik tecili yaptırabilir?

 

 

1 Yıl Tecil Hakkınız Bulunuyor

Eğer son tecil tarihiniz bitmişse ve aday öğretmenlik resmi başlangıç süreniz başlamışsa; bu durumda 1 yıllık tecil hakkınız bulunuyor. Bu süreç, sizin aday öğretmenliğe başlangıç süreniz baz alınarak 1 yıl olmak üzere tecil ettirilir.

 

Adaylık Bittikten Sonra

Adaylık süreciniz için gereken süre yani 1 yılınız tamamlandıktan sonraki ilk celp döneminde sizi askere çağırırlar. Eğer herhangi bir durumdan dolayı bir sorun ile karşılaşmışsanız; bu durumda dilekçe ile durumunuzu belirtmeniz gerekir. Ancak dilekçe ile olumlu sonuç alma olasılığınızın maalesef çok düşük bir şans olduğunu belirtmek gerekir. İşte bu yüzden başka alternatifler üzerinde durmanız gerekiyor. Mesela yüksek lisans yaparak veya hali hazırda yüksek lisans var ise; bu durumda doktora yapmanız gerekiyor. Aksi durumda aday öğretmen askerlik sürecinde olmanıza rağmen 1 yıl bittiği için mazeretiniz ne olursa olsun ilk celp döneminde çağrılırsınız. Bunun olmaması durumunda ise; aday öğretmenlik süreciniz de olumsuz etkilenebilir. İşte bunun için yukarıdaki yöntemlerden birini kullanmanız gerekir.

Dilekçe nasıl yazılmalıdır?

Örnek video:


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.