Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Çürük Alana Maaş Veriliyor mu?

01.01.2020

Askerde çürük alan veya almak isteyenler, bu durumda maaş alıp alamayacağını veya bunun için neler yapması gerektiği gibi konuları merak ediyor. Pek, askerde çürük alana mevcut iş yerinden maaş verilmeye devam ediyor mu? Verilmiyorsa hangi durumlarda verilebilir? İşte yanıtları…

 

Askerliğe Elverişli Değil Raporu Aldım, Maaş Alabilir miyim?

Eğer mevcut durumda bir engelli maaşınız var ise; bu durumda çürük raporu alıp almamış olmanız pek de önemli değildir ve engelli maaşı almaya devam edersiniz. Bu yüzden çürük almış olmanız veya alacak olmanız bu durumu değiştirmez.

 

 

Engelli Aylığı İçin Çürük Alma

Eğer askerlik için de geçerli olan çürük almanızı sağlayan engelli raporunuz, 2022 engelli aylığını almanızı sağlayacak şartlarla eş değer ise; bu durumda, dilediğiniz zaman buna başvurarak engelli aylığınızı almaya başlayabilirsiniz. Ancak, bazı özel durumlar için engelli durumu ile askerde çürük almadan kaynaklı engellilik birbirini karşılamayabilir. Mesela; düz topuklu olmak sosyal yaşamda bir engel olmazken; askerlik yapmanız için bir engel olabilir. Böyle bir durumda, sırf ayağınız düz topuk diye size engelli maaşı bağlanmaz. Veya gözünüzün miyop derecesinin astigmattan çok daha düşük olmasından kaynaklı bir 14 derece üstü çürük durumu da, sizin engelli maaşı almanızı sağlamaz. İşte bu yüzden bu şartların tam olarak sizin durumunuz ile eşleşip eşleşmediğini bilmeniz gerekiyor.


Etiketler: , ,

Yorumlar
  1. TARIK dedi ki:

    merhaba kilolarımdan dolayı çürük aldım maaş alma şansım varmıdır

  2. Zeynep dedi ki:

    Benim bi tanidik 19 derce ile gozden curuk aldı acaba o maaş alabilirmi