Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Dağıtım İzni Kaç Gün, İzin Kullanmak Mantıklı mı?

Acemi birliğinden usta birliğine teslim olacak her asker için dağıtım izni ile ilgili bazı soru işaretleri ortaya çıkabilmektedir. Bu soru işaretlerinin en üst kısmında ise “Askerde Dağıtım İzni Kaç gün, İzin Kullanmak Mantıklı mı?” sorusu gelmektedir. Dolayısı ile biz de bu yazımızda, asker dağıtım izni konusunun ne anlama geldiğini ve bir yönü ile bu izni kullanmanın mantıklı olup olmadığına değineceğiz. İşte tüm yönleri ile askerde dağıtım izni…

Askerde Dağıtım İzni Nedir?

Askerde 28 günlük, askere ısınma ve askerlik mesleğinin manevi duygusuna erişmek adına “acemi birliği” adı verilen bir zorunlu hizmet görevi vardır. Bu hizmet süresi 28 gün olarak belirtilmektedir. Halk arasında ise 4 hafta olarak tabir edildiğinden; kimi zaman 4 haftalık olarak anılmaktadır. Bu süre bittikten sonra, birlikler sırası ile daha önce belirlenen “usta birliğinde” askerliklerini devam ettirirler ve buradan terhis alırlar.

28 günün ardından artık sırada acemilikten “ustalığa” geçiş vardır. Ve bu süreç bazı soru işaretlerinin belirmesine neden olur. Bu süre arasındaki dağıtım izni kullanımının nasıl olacağı soru işaretlerine neden olur? Kimi askerler, bu süre her ne kadar az olsa da; kullanmamak ve sevdiklerine ya da işlerine daha erken ulaşmayı ister, kimi asker ise burnunda tüten sevdiklerini görmek için bu süreyi kullanır. Eğer, askerde dağıtım süresi kullanılacak olursa; bu durumda askerlik uzayacak ve terhis süresi biraz ötelenecektir.

 

Askerde Dağıtım İzni Kaç Gün?

Askerde, acemi birlikten 28 gün sonra; usta birliğine geçmek için aradaki süre; 7 gün yani 1 haftadır. Buna yol süreleri ve diğer fizyolojik ve psikolojik yıpranma süresi de dahildir. Bu süre, kısa ve uzun dönem askerler için geçerlidir ve değişmez. Bazı özel durumlar olan hastalık ve cenaze durumlarında süre uzatılabilir. Ama resmi süresi 7 gündür.

 

Askerde Dağıtım İzni Kullanmak Mantıklı mı?

Bu süre 7 gündür ve kullanıp kullanmamak bazı kriterlere bağlı olarak değişir. Eğer, yapmanız gereken bir iş varsa, bu süreçte izni kullanmak faydalı olacaktır. Onun dışında, kullanmamanız ve hemen askerliği bitirerek yakınlarının yanında olmanız ve işinizin başında olmanız daha mantıklı olacaktır!

 

Askerde istediğin zaman izin alma mümkün mü?

Maalesef sitemiz üzerinde yapacağınız aramalarla konuyu anlayabilirsiniz. Mazeretsiz ve gelişigüzel izin kullanımları mümkün değil. Söz konusu durumu konu altından yorum olarak bizlere sorabilirseniz elimizden geldiği kadar askerlik soruları ve sorunlarınızı cevaplayabiliriz.


Etiketler: , , , ,

Yorumlar
 1. Nur dedi ki:

  Arkadaşlar sevgilim askerde acemi birliğinde şuan yemin töreninden sonra izin veriyorlarmı ben sadece olduğu bölgeye izin veriyorlar diye duydum doğrumu

 2. Oğuz dedi ki:

  Merhaba 18.11.2019 da sevk aldim canakkaleye acemi birliğine teslim oldum. Izin kullanmadan direk usta birligim olan Şanlıurfa’ya geldim izine cikma istiyorum fakat 6 gün yol izni veriyorlar sen yol iznini gelirken kullandın diyor Uzman Cavuslar. Doğru mu yoksa yol izni almam gerekirmi.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba değerli okuyucumuz, 18.11.2019’da sevk alıp Çanakkale’de acemi birliğine teslim olmuşsunuz. Acemi birliğinizi bitirdikten sonra ise usta birliğiniz olan Şanlıurfa’ya teslim olmuşsunuz. Çanakkale’den Şanlıurfa’ya 2 gün yol izni hakkınız vardır eğer usta birliğine teslim olurken bu 2 gün süreyi aşmadıysanız ve zamanında teslim olduysanız açınızdan herhangi bir problem yoktur. İzine çıkarken normal izin hakkınızı ve size verilen gidiş dönüş yol iznini kullanabilirsiniz.

 3. üzeyir dedi ki:

  Iy aksamlar ben 10 08 2000 agrı diyadin doğmluyum 18 07 2019 da muynemi oldum celp tercihi yaptim cimere başvuru yaptim gelen yazı şu sekilde Kayıtlarmzda yapilan inceleme neticesinde Şubat2020 sıflandirama dönemine tabi olduğunuz tespit edilmistir Şubat 2020 celp ve sevkin icarsi Ocak Şubat Mart tan yapilacağindan bu aylardan yerangi birine pılanlanmaniz yapilabilir bunun cevabini sizden bekliyorum

 4. Emine dedi ki:

  Merhaba oğlum 20 temmuzda askere gitti 2 gün yol izni ve dağıtım izni kullandı dağıtım izni askerlikten sayılırmı nezaman terhis olur teşekkür ederim

 5. sevcan dedi ki:

  usta birliği için dağıtım izni kaç gün?

 6. Oğuzhan KOLAY dedi ki:

  Sevk tarihim 25 Nisa’n 6 gün dağıtım kullandım. Terhis olurken yol kullanabilir miyim yolum var mı?

 7. Yavuz dedi ki:

  3 ekim de jandarma uzmanlik mulakatina cagrildim .5 eylul sünüsümu aldim 7 eylulde sivas er egitim birligine askerligimi yapmak icin katildim 28 gunluk acemi egitim suresi tamda benim uzmanlik mulakatlarina denk gelmektedir. Bana mulakatlara gidecegimden dolayi 3 gun erken cikma imkanim varmidir yardimci olurmusunuz

 8. Yakup dedi ki:

  Dagıtim iznindeyken askerlik 6aya düştü biz 7 gün kullanmiştik.Şimdi 1gün fazla askerlikmi yapicağım veya yol km 1000 nin uzerinde 2 gun yol hakkim olupta 1gün erkenmi terhis olucam.Yardimci olursaniz sevinirim

 9. dilek dedi ki:

  bir arkadaş acemi biriğini tamamladı.usta birliğine hala da gitmemiş.iki ay oldu halada usta birliğine gitmedi.ben sorduğumda da bana söylediği şey yeni sistemden dolayı bu kadar uzun sürmüş haber gelcek ben sonra gidecm.böyle birsey var mı.bu kadar uzun sürüyor mu.

  1. Admin dedi ki:

   Hayır sürmez 7 gündür max

 10. Şefika dedi ki:

  Kardeşimin 9 ağustosta yemin töreni war we kıbrısta usta birliğini yapacak dağıtım izni kullanabilir mi we kaç gün kullanabilir?

 11. Ayşe dedi ki:

  Merhaba nişanlım 21 temmuzda askere gitti yeni sisteme göre dağıtım izni yok diyolar doğruluğu var mı

  1. pınar dedi ki:

   katılıyorum yok dedi banada eşim lütfen bir cevap yazarmısınız?

 12. Sadiye dedi ki:

  Esim 22 subatta askere gitti 2 gun yol izni kullandi dagitim ve normal izin kullanmadi ne zaman gelir

  1. admin dedi ki:

   5 gün erken terhis olur