Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde el titremesi askerliğe engel mi?

02.01.2020

Askerlik yapacak kişilerin çürük sayılma nedenlerinden biri de herhangi bir uzuvlarında eksiklik veya iş göremezlik olmasıdır. El veya ayakların birinin veya hepsinin olmaması gibi veya bunların yaşam standartlarını çok büyük oranda düşürmesi gibi. Askerlik mesleği, diğer tüm mesleklerin aksine gün boyunca kimi zaman ayakta olmanız gereken ve hatta günün büyük bölümünün eğitim ve koşularla geçirmeniz gereken bir meslektir. İşte bu yüzden bunların önüne engel bir engeliniz varsa çürük alır ve askerliğe gitmezsiniz.

Ancak, el titremesi, orta-düşük kalp çarpıntısı, ayakta platin olması, göz kusurlarının 14 ve aşağısında olması gibi durumlar, her ne kadar yukarıdaki askerlikte yapılması gerekenlerin doğru bir şekilde yapılmasını engelliyor olsa da; askerlik yapmaya engel değildir.

 

El Titremesi Hangi Durumlarda Engel Olabilir?

Normal şartlarda kalp ve damar veya nörolojik olarak el titremesi orta seviyede olabilir. Ancak; Parkinson hastalığı gibi el titremesinin yoğun boyutta yaşandığı ve botunu dahi giymeye zorlayan bir durumdaki el titremesi, çürük raporu almanızı sağlayabilir. Bununla birlikte; özellikle uzun dönem askerlik yapacaklar için eğitim ve silah taşıma gibi ve hatta 3 atış-5 atış denilen silah atış eğitimlerinin dahi, el titremesi ile doğrudan ilişkisi olabilir. İşte bu yüzden, bir rapor alarak askerlikten muaf olabilirsiniz.

Eğer böyle bir durumunuz varsa; heyet raporu alarak tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız çürük raporunu ilgili askerlik şubesine götürüp askerlikten muaf olabilirsiniz.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.