Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Gözden Çürük Almak

01.01.2020

Askerde çürük almanıza neden olabilecek en önemli nedenlerden biri de herhangi bir uzvun olmaması (yaşam standartlarını olumsuz etkileyebilecek düzeyde olan) veya hayati uzuvların görevlerini tam olarak yapamamasıdır. Gözden çürük alma da bu kapsamda değerlendirilebilir. Eğer kişi, görme yeteneğini olumsuz etkileyebilecek bir göz kusuru yaşıyorsa; bu durumda çürük alması kaçınılmazdır. Peki, hangi durumlarda gözden çürük alınabilir?

 

Doğuştan veya Sonradan Göz Kaybı

Eğer göz doğuştan veya sonradan olmak kaydı ile yoksa; bu durumda askerlik yapmamak için çürük alabilirsiniz. Aksi durumda aşağıda yer alan göz kusurlarından dolayı çürük alabilirsiniz. Peki göz kusurlar ve düzeyi nedir? İşte yanıtı…

 

Göz Kusurlarının Toplamı 14’ü Geçmelidir

Göz kusurları olan miyop, astigmat ve hipermetrop’un her iki göz için de toplamda 14’ü geçmesi gerekiyor. Mesela; Tek göz için 7’ye 8 ve toplamda 15 ya da 14.25 gibi rakamlardan dolayı çürük alabilirsiniz. Tam 14 olması durumunda askerliğe gidebilir ancak komando ve diğer üst düzey askerlik görevlerini yapamazsınız.

Astigmat, miyop ve hipermetrop toplamı mesela; 2 derece astigmat, 3 derece miyop ve 2.50 hipermetrop’un her iki göz için varsa bu durumda toplamda 15 derece göz kusur var demek ve bu durumda gözden çürük alma söz konusu olabilir. Bununla birlikte her iki gözün kusur oranı farklı olabilir, bu durumda her iki göz ayrı ayrı toplanarak %50’si alınır ve en son toplanarak 14’ten büyük olup olmadığına bakılır.


Etiketler: ,

Yorumlar
 1. Tunç dedi ki:

  Bu konuda çok yorum var. Miyop ayrı hipermetrop ayrı diyenler , astigmatı ikiye bölenler , bölmeyenler…
  Kesin olarak bilgi veren bir kaynak bulamadım . Bende 3 kusur da mevcut..
  Madde 7 bu durumda astigmat için “refraksiyon kusuru yüksek olan meridyenler esas alınır” diyor.
  Burada bölme yok mesele ama ortalık astigmatı 2’ye bölenle kaynıyor.
  Net bilgi yok mudur ?