Askerde İzin Alıp Eve Gitmek

askerlik-yemin-toreni-nasildir

Askerde birçok askerin herhangi bir sebeple eve gitme isteği gayet normaldir. Bunun için neler yapması gerektiğini merak eden askerler, ilk olarak hasta olduklarına dair rapor almayı amaçlamaktadır. Tabii ki bu durumun dışında da başka bazı diğer nedenlerden dolayı da askerde izin alıp eve gitmek mümkündür. Peki hangi durumlarda askerde iken izin alarak eve gidilebilir? İşte yanıtı…

 

Hastalık ve Hava Değişimi

Eğer herhangi bir nedenden dolayı hastalanmış ve bir türlü bu hastalık normal revir veya hastane şartlarında geçmiyorsa; komutanınızın izni ile evinizde istirahate gidebilir ve belirli bir süre evinizde kalabilirsiniz. Buna hava değişimi de dahildir. Bu, genellikle 1 hafta olmakla birlikte, herhangi bir sorun olması durumunda, en yakın askerlik şubesine bu durumu bildirmeniz gerekiyor.

 

Sınav ve Resmi İşlemler

Eğer, askerlik süresi boyunca resmi işlemlere muhakkak gitmeniz gerekiyor ise; bu durumda da kanıtlamanız suretiyle izin alarak eve gidebilirsiniz. Bununla birlikte, eğer resmi bir KPSS, AOF, Üniversite veya eğitim hayatınızı olumsuz etkileyecek bir sınavınız var ise; bunun için de eve gidebilirsiniz. Ancak burada durum ne olursa olsun sadece izin süreniz 1 gündür ve eviniz uzak ise, bu durumda, askerlik yapacağınız yer için sınav adresinizi belirtmeniz gerekiyor. Aksi durumda ya sınavınız veya askerliğiniz olumsuz etkilenebilir. Tabii ki bu durumu komutanlarınızla da konuşabilirsiniz.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*