Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Kalmak İçin Gerekenler

Askerlik sisteminin değişmesi sonrası gözler hem daha basit olmasından hem de maaş bakımından cazip olmasından dolayı, yedek subaylığa çevrilmiş durumda. Bununla birlikte uzmanlık sınavları ile birlikte uzman er veya erbaş olarak çalışmak da oldukça rağbet kazanmış durumda. Peki bunun için ne yapmak gerekir ve hangi yöntemleri denemek gerekir? İşte yanıtları…

 

 

Askerde Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Askerde kalmak için öncelikle normal askerlik süresi olan 6 ayı doldurmanız gerekiyor. Bununla birlikte 27 yaşınızı da doldurmamış ve 3 yıl içerisinde bir başvuru yapmışsanız askerde kalmak için ilk adımı atmışsınız demektir. Daha önce herhangi bir TSK personeli olarak görev almamış olmanız da önemli bir şart.

 

Eğer subay olarak askerde kalmak istiyorsanız; son yönetmelikle birlikte en az 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmanız yani lisans diploması sahibi olmanız gerekiyor. Normal şartlarda 27 yaşınızı doldurmamış olmanız gerekiyor ancak yüksek lisans yapmışsanız bu durumda 32 yaşınıza kadar da başvuru yapabilirsiniz.

 

Herhangi bir hukuki engelin olmaması ve aynı zamanda daha önce herhangi bir yasadışı propaganda, yüz kızartıcı eylem veya sabıkanızın olmaması gerekir. Daha önce çalışmış olduğunuz kurumda herhangi bir disiplin cezası almamış olmanız ve askerlik süresince herhangi bir disiplin cezası almamış olmanız gerekiyor. Güvenlik taramasından olumsuz sonuç almamanız ve başvuru süreci içerisinde herhangi bir siyasi partiye üye olmamanız gerekiyor.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.