Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Sınav İzni Verilir mi? (AÖF- KPSS- ALES)

Birçok öğrencinin, askere gitmeden önce veya hali hazırda askerdeyken, en büyük çekinceleri, eğitimlerinin etkilenip etkilenmeyeceği konusudur. Bazı öğrenciler sırf bu yüzden askere gitmeme yolunu tercih etmekte, böylelikle bakaya kalabilmekte ve asker kaçağı olabilmektedir. İşte yanlış bilinen bazı bilgilerden dolayı, bu durum kimi zaman ciddi problemlere ve idari cezalara dönüşebilmektedir. Biz de bu yazımızda AOF, KPSS ve ALES gibi önemli sınavlar için; “Askerde Sınav İzni Verilir mi?” konusuna değineceğiz…

Sınav İzni Nedir?

Askerlik süresince, aynı zamanda öğrenci olan askerlerin yasal mevzuatlarda ve yönetmeliklerde açıkça belirtildiği şekli ile eğitimlerini devam ettirmeleri zorunluluğunu ifa etmek üzere aldıkları izne, sınav izni denmektedir. Sınav izni, askerlik izin belgesi ya da izin raporu ile alınabilmektedir.

 

Askerde Sınav İzni Verilir mi? – Kurum Sınavlarına Giriş

Askerlik 20 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşlarının yapması gereken bir görev olmasına rağmen, bazı durumlarda bu yaş uzayabilmektedir. Bunlardan biri de kuşkusuz eğitimdir. Eğitimi tamamlayan öğrenciler, askerlik için başvuru yapmakta ve birliklerine teslim olmaktadır. Ama bazı kişiler, tecil hakları dolmasına rağmen halen öğrenciliklerini tamamlayamadıklarından askerliğe gitmemektedir. Oysa ki; eğitimlerini sürdürmelerinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Ve sınav izni, gerekli görüldüğü şekli ile ve gerekli görüldüğü süre içerisinde verilir.

 

Hangi Sınavlar İçin İzin Verilir? Askerde üniversite sınavına girilir mi?

En çok merak edilen sorulardan biri de, askerin her istediği sınava girebilmesi için izin alabilip alamayacağıdır. Bu durumda; T.C Anayasasına bir göz atmak gerekir. Ve anayasamızın 42.maddesinde açık bir şekilde ifade edilen; “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.” maddesi baz alındığında, sınavlara katılım hakkı elde edilen tüm sınavlara girebilir.

 

Askerde Sınav İzni Nereden Alınır?

Askerlikte sınav izni almak için kendi birliğinizdeki komutandan izin almanız yeterli olacaktır.

 

Askerde Sınav İzni Kaç Gündür?

Bu durum, komutanlıkça belirlenen sınav süreci ve bu süreçte harcayacağınız yol izni (km baz alınır) dikkate alınarak hesaplanır. Genelde tek oturumlu sınavlarda 3 gün verilir.


Etiketler: , , , , ,

Yorumlar
 1. Ayhan dedi ki:

  Benim sınavım var martin 28 29 da açık öğretim üniverste ama acemi birlik zamanına düşüyor izin verirlermi

 2. Ahmet dedi ki:

  Diğer statülerde silah altında alınmak istediğinizden dolayı ilk celpte silah altına alınacaksınız.

 3. Ahmet Okuducu dedi ki:

  Benim izin hakkım bitti astsubaylık mülakatım var ocakta izin verirler mi ne yapmam gerek sizce?

 4. Enes dedi ki:

  2 aralıkta askerim. 14 Aralık’ta aöf sınavım var. Acemi birliğinde izin verirler mi il dışına çıkmama sınavım için

 5. Tiber dedi ki:

  Benim 2020 yılının başında tecilim bitiyor fakat askere girmeden sınava çalışmaktayım sınavlar bitene kadar askere nasıl gitmem ?

 6. kadriye dedi ki:

  oğlum hudutta görevli uzman çavuş başvurusunu ben yaptım internetten komutan izin vermeyebilir mi

  1. admin dedi ki:

   Hayır ablacım şehir dışına çıkmazsa ve acemi birliğinde değilse belirttiğiniz zaman vereceklerdir komutana bağlı, durumu anlatın.