Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Şoför Olmak (Ulaştırma)

Acemi birliğinden sonra, sivilde yaptığınız mesleği icra etmenizi sağlayacak olan usta birliğinde, bazı özel görevlerde askerliğinizi devam ettirebilir veya askerliğiniz bittikten sonra bu mesleğiniz sayesinde burada kalabilirsiniz. Bunun en çok tercih edilen örneklerinden biri de şoförlüktür. Personel taşıyıcılar, zırhlı personel araçları, komutan arabaları, makam araçları, temizlik arabaları, çöp arabaları, tank ve top araçları gibi onlarca araç için şoförlere ihtiyaç vardır.

 

Ulaştırma için kullanılan bu araçlardaki şoförler genelde farklı bir alanda kalırlar ve göreve hazır bir şekilde beklerler. Görev verildiğinde ise belirli saat aralıklarında taşıma ve ulaştırma işini icra ederler.

 

Askerde Şoför Olmak İçin

Normal B sınıf ehliyet, hemen hemen askerlerin %80’ninde vardır. Bu yüzden 1 veya 2 sınıf ehliyetinizin olması sizin için ekstra bir durum olamaz. bu yüzden C, D ve E sınıfı gibi daha büyük araçlar için temin ettiğiniz ehliyetleriniz ile başvuru yapmanız gerekiyor. Onca şoför arasından sizin tercih edilmenizi sağlayacak en önemli noktalardan biri de, sivil hayatta resmi veya özel dairelerde şoförlük mesleğini icra ediyor olmanız gerekiyor. İşte böyle bir durumda varsa belgelerinizle yoksa da dilekçe ile komutanlığa bildirmeniz gerekiyor. Komutanlık da mevcut başvurular arasında en deneyimli ve en iyileri seçerek yukarıda bahsi geçen alanlar için şoför takdis eder. Eğer siz de kendinize güveniyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.