Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Tamirci Olmak

Acemi birliğinizi tamamladıktan sonra gideceğiniz yeni usta birliğinizde, sizden sivil hayattaki mesleğinizin ne olduğu sorulur. Genelde bir form olarak bu durumu belirtmenize rağmen, komutanlar da ayrıca sorabilmektedir. İşte bu durumda eğer siz de sivil hayatınızda herhangi bir işle meşgulseniz ve iyi bir tamirci iseniz, size bu noktada danışabilir ve sizin bir tamir gerektiren bir işte çalıştırılmanızı isteyebilirler. Siz de ustalık dönemi bitene kadar ve terhis belgenizi alana kadar usta birliğinde tamirci olarak işinize devam edebilirsiniz. Kışlanızdaki herhangi bir alanda tamirci olarak çalıştırılabilir veya normal birlikte iken sadece tamir gerektiren işlerde yardımınıza başvurulabilir.

 

Bununla birlikte, askerde kalarak tamircilik mesleğini devam ettirebilirsiniz. Üstelik 2 bin TL’nin üstünde maaşla tamirci olarak işinizi yapabilirsiniz. Bunun için işinizde gerçek anlamda bir zanaatkar olmanız beklenir. Aksi durumda komutanlarınız tarafından ikaz alabilirsiniz.

 

Askerde Tamirci Olarak Kalmak

Askerde normal sürenizi tamamladıktan sonra başvurunuza göre sivil hayatta yaptığınız işi devam ettirmek üzere askerde kalabilirsiniz. Genellikle bu durum her 10 askerden 1’i için söz konusu iken, kabul görmesi ise 100 askerden biri için geçerlidir. İşte bunun için mülakat başta olmak üzere bazı adımları takip etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda usta birliğinde devam edeceğiniz mesleğiniz karşılığında TSK personeli olarak devam edip aylık 2.200 TL dolaylarında bir maaş alabileceğinizi de belirtmek gerekir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.