Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerde Uzman Olmak Kolay mı?

Askere giden veya gitme planları yapan birçok er ve erbaşın aklındaki en büyük sorulardan biri de askerde uzman olmak vardır. Uzmanlık TSK personeli olarak paralı askerlik anlamına geliyor. Genellikle bunun için en büyük ihtiyaç yedek subay pozisyonunda olup, Uzman Çavuş statüsü içindir. Bununla birlikte uzman onbaşı rütbesi için de alımlar vardır ve zorluk seviyesi değişkendir.

 

 

Zorluk Seviyesi Ne Durumda?

Aslında bunun için zor veya basit gibi bir ibareden ziyade şartlarına bakmanız yeterli olacaktır. Zira, şartları karşılıyorsanız; sizinle birlikte aynı şartları taşıyanlar ile eşit ölçüde şansınız var demektir. Peki nelerdir bu şartlar?

 

Şartlar Nelerdir?

25 yaşını doldurmamış her Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşı, askerliğini yapmış olmak şartı ile uzmanlık sınavlarına başvuru yapabilir. Belirli dönemlerde alımları yapılan bu sınavda, yeterliliği sağlamış olmanız ve er ya da erbaş olarak askerliğinizi tamamlamış olmanız yeterli olacaktır. Sabıkanızın temiz olması, herhangi bir yüz kızartıcı suç veya eyleme karışmamış olmanız ve önemlisi askerlik süresince herhangi bir ceza almamış olmanız gereklidir.

 

Ne Zaman Başvuru Yapabilirim?

Terhisiniz ile birlikte askerlikte kalarak başvuru için geri sayıma başlayabilirsiniz. Ancak, askerliği yaptıktan sonra 3 yıl içerisinde 25 yaşını tamamlamamak sureti ile de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Birlik komutanı tarafından 80 puan ve üzeri almışsanız artık sınav için yeterli puanı almaya çalışmalısınız.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.