Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerdeyken İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Asker adayı işsizler, bu süreçte işsizlik maaşı alıp alamayacaklarını soruyorlar. Bu soru aslında iki seçenekte değerlendirilir. İlk seçenek, hali hazırda bir işte çalışıyor ve çıkmış olarak askere gitmişse, ikinci seçenek ise; sırf askere geldi diye mevcut işinden çıkmamış ise. Gelin dilerseniz bu iki seçeneğe geniş bir parantez açalım.

 

İşten Çıkmış ve Askerlik Yapıyorsa;

Eğer iş yerinizden ayrılmış ve askere gelmişseniz; bu durumda diğer tüm vatandaşlarımız için olduğu gibi sizin için de başvuru seçeneği artık değerlendirilebilir. Eğer normal şartlarda işsizlik maaşına hak kazanmış iseniz; askere gelip gelmemiş olmanız fark etmez ve bu süreç için normal işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. Bunun için askere gelmeden önce işlemlerinizi tamamı ile bitirmiş olmanız gerekiyor. Daha sonra normal şekilde askeriyedeki ATM’lerden maaşınızı çekebilirsiniz.

 

İşten Ayrılmamış ve Askere Gelmiş İseniz;

Bunun için herhangi bir ödeme almazsınız. Çünkü zaten normal şartlarda siz halen çalışıyor görünürsünüz ve sivil hayatta başvurunuz olumsuz değerlendirilmiş ise; askere gelmiş olmanız çok da bir şey değiştirmeyecektir.

Normal şartlarda işten çıkmış veya çıkarılmış ve de İşKur resmi web sitesindeki işsizlik maaşı alabilir durumunda iseniz; başvurunuzu yaparak, askerlik süresince maaşınızı almaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, sırf askere geldiniz diye ve maaş alamıyorsunuz diye bir işsizlik maaşı ödeneği almanız mümkün değildir. Bunun için İşKur resmi web sitesini lütfen ziyaret ediniz.


Etiketler: , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.