Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askere Erken Gitmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Askerlik, her 20 yaşını doldurmuş ve 21 yaşından gün almış erkekler için mecburi görevlerdendir. Bu yaş dolduktan sonra TSK ve bağlı kuruluşlar, kendi bünyelerinde oluşturdukları komisyon aracılığı ile kişilere celp dönemlerini belirten tebligatı yollarlar. Bu tebligata göre kişinin askeri birliğe teslim olması ve bakaya kalmaması istenir. Bununla birlikte, bir de çok az da olsa görünen ve bir hak olarak bilinen askere erken gitmek de son dönemlerin en önemli konularından biri olmuştur. Herhangi bir nedenden dolayı askerliğe erken başlamak ve birkaç ay dahi olsa celp döneminden kaynaklanan zaman kaybına uğramamak isteyen asker adayların, bu durumda bazı yolları izlemesi gerekir.

 

Neden Erken Askerlik Başvurusu Yapılır?

Birçok asker adayı, şu sebeplerden dolayı askere erken gitmek ister:

a)Asker adayları, öğretimlerini tamamladıktan sonra halen tecil hakları olmasına rağmen, eğitimlerine devam etmeme kararı vermeleri üzerine bu yönde bir başvuru yapmak isteyebilir.

b)Daha önce tecil hakkı olan ve bunu kullanan asker adayı, tecil süresi dolmamasına rağmen, kendi planlamasını farklı yönde yaptığından, bir an önce askerliği yaparak aradan çıkarmak isterler.

c)Celp dönemi gelmemesine rağmen 20 yaşını doldurmuş ve bir sonraki celp dönemi süresince birkaç ay dahi olsa, kaybetmeye tahammül etmemesinden dolayı böyle bir başvuru yapabilirler.

Yukarıdaki her üç durum için de kişiler bir dilekçe ile başvurusunu yaparak, gerekli değerlendirme sonrasında askerliği erken yapabilir ve dolayısı ile erken bitirerek iş hayatına atılabilirler.Peki bunun süreçleri neler ve dilekçe nasıl yazılır? Aynı zamanda yazılan dilekçeleri nereye teslim etmek gerekir?

 

Askerlik Erken Gitmek İçin Dilekçe

Askerliğini erken yapmak isteyen kişiler, askerlik şubelerinden temin ettikleri sevk dilekçesine, durumunu ve arzu halini belirten bir yazı yazar. Bu dilekçenin doğru şekilde, “dilekçe kurallarına” azami ölçüde uyularak yazılması gerekir.

19 yaşında askere gitmek istiyorum bu mümkün mü?

En başta belirttiğimiz yaş sınırı kesindir.

Askere Erken Gitmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Askerlik şubesinden alacağınız sevk dilekçesini doğru bir şekilde tamamladıktan sonra, gelecek celp döneminden en az 2 ay önce başvuru yapmanız gerekir. Bu sayede, eğer pozitif değerlendirme olduysa, bu süre içerisinde resmi başvurularınız ve düzenlemeleriniz tamamlanarak birliğinize teslim olmanız sağlanır. Dilekçeyi aynı şekilde askerlik şubesine teslim etmeniz ya da fakslamanız gerekir!

Ayrıca tecilliyseniz e devlet askerlik tecil bozdurma yazısındaki işlemleri uygulayarak e devletten tecilinizi bozabilirsiniz.

Örnek Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır?

Askeralma şubenizden dilekçe doldurabilirsiniz. Örnek bir dilekçe aşağıdaki şekilde olabilir

 

 

……….. Şube Müdürlüğüne

Şubenizde 12345678912 Tc kimlik numaralı …/…./…… doğum tarihli asker yükümlüsüyüm. Askerlik tecilimi bozdurarak önümüzdeki ilk celp döneminde askerliğime başlamak istiyorum. Başvurumun alınıp asker alma işlemlerimin başlaması hususunda;

Gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

 

Adres:                                                                                                                                                      İmza

         Tel:                                                                                                                                                Ad  Soyad

 


Etiketler: , ,

Yorumlar
 1. Tarık dedi ki:

  2019 AĞUSTOS SONUNDA TECİLİMİ BOZDURUP ASKERLİĞE BAŞVURU YAPTIM KASIMDA GİTMEYİ BEKLİYORDUM FAKAT ŞUBAT DEDİLER. BEKLEDİM 23.01.2020 tarihinde acıklanan celp döneminde nisan ayında gideceğim belirtildi. Nisan ayına 2 ay var şuan dilekçe verirsem şubat veya mart döneminde gidebilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, maalesef bu durum yoğun başvurudan kaynaklı olup tarihi öne çekmeniz mümkün değildir.

 2. ahmet haka n erdoğan dedi ki:

  erken sevk dilekçesi verin beyler

 3. Serdar dedi ki:

  20 Aralık 2019 tarihinde tecilimi bozdurup yoklamami yaptırmış olup celp dönemi için bekliyordum SUBAT 2020 celbinde giderim diye düşünmüştüm fakat şuan 29.04.2020 ye kadar askerlikle ilişiği yoktur yazısı mevcut Şubat celbinde gitme ihtimalim olur mu ?

  1. İbrahim dedi ki:

   Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum 5 aralıkta bozdurdum gitmek istiyorum şubat celbinde ama çıkmadı