Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askere Giden Memur Çalışmadığı Günlerin Maaşını İade Eder Mi?

Askere giden memurun maaş iadesi nasıl olur, nereye ne kadar maaş iadesi yapılır bu konuda sizlere bilgi vereceğiz. Arkadaşlar öncelikle memurlar her ay maaşını peşin alırlar. Yani çalıştıkları günün değil çalışacakları sürelerin maaşını önceden alırlar. Söz gelimi kasım ayındayız diyelim, kasım 15 inde aldığınız ücret; kasımın 15 inden aralığın 15 ine kadar çalışacağınız sürenin maaşıdır. Dolayısıyla herhangi bir işten ayrılma sürecinde devlete borçlu olursunuz.

 

Memur ve Öğretmen askere giderken iadesi ve maaş hesaplaması nasıl yapılır?

Çalıştığınız gün süreleri, çalışmadığınız günlerden vergiler dahil olmak üzere çıkarılarak hesaplanır. Örneğin 30 kasımda ücretsiz askerlik iznine ayrılalım. 15 gün çalıştık (15 kasım -30 kasım arası) ama aralığın 15 ine kadar borçlu olduğumuz için maaşımızın yarısını geri iade etmek zorundayız.

 

Maaş iadesini asker dönüşü yapsam olur mu?

Burada inisiyatif kurum müdürlerine kalmış geçmiş dönemlerde bazı memler asker dönüşü bu iadeyi yasal faiziyle mal müdürlüğünce tanzim ettirse de; günümüzde mal müdürlüğüne iade yapılmadan öğretmen ve memurlara izin belgesi düzenlemiyorlar. Yatırılmadığı taktirde günlük tefe ve tüfe oranında faizli iade yapmak zorunda kalırsınız.


Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.