Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askere Giderken Saç Kestirmek Zorunlu mu?

Askerlik, 20 yaşını dolduran her erkeğin yapması gereken bir vatan görevidir. 20 yaşından sonra, askerlik için tatlı bir telaş başlar ve en uygun zamanda askerlik yapmak için askerlik şubelerinde işlemlere başlanmak istenir. Tabii k, askerlik işlemleri başladıktan ve süreç takip ettikten sonra, son aşama birliğe teslim aşamasına sıra gelir. Burada ise bazı soru işaretleri ortaya çıkar. Bunlardan biri de en çok merak edilen saç kesimidir. Saç kestirmek, askerlikte zorunlu bir işlem ve bunun yönetmelikte bazı özel durumları bulunmaktadır. Bu yazımızda, aklınıza takılan Askere Giderken Saç Kestirmek Zorunlu mu? sorusuna detaylı cevaplar verecek ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışacağız.

 

Saç Kestirmek Zorunlu mu?

Askerlik, ciddi bir makamdır. Ve burada, hemen hemen her şey yasa ve yönetmeliklerde soru işaretlerine mahal bırakmayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu, askerliğin ciddiyetinin sorgulanmaması ve her asker adayının ya da askerin eşit şartlarda askerlik yapmasını sağlaması açısından elzemdir. Peki, saç kestirmek askerlikte zorunlu mu?

Askerlikte saç kestirmek zorunludur. Bunun için belirli bir uzunlukta olan ya da şekilde olan saçlara müdahale etmek gerekir. Asker tıraşı, askeri birliğe teslim olmadan önce yapılmalıdır. Kılık kıyafet yönetmeliğine göre 3 numara saç tıraşı ve bununla birlikte; ensenin tamamı ile açık olmasını sağlayan bir saç kesimi istenmektedir. Faullerin asker kepi hizasında olma zorunluluğunun olduğunu da hatırlatmak gerekir.  Aynı zamanda sakal için de her gün kesilmesi gerektiği de bilinmelidir. İster normal ister bedelli askerlik yapın traş yönetmeliği aynıdır.

 

Yönetmelikler Ne Diyor?

TSK, yasalar ile görev tanımı belirlenen ama içtihatlarda kendi yönetmeliğini uygulayan Savunma Bakanlığına bağlı bir kuruluştur. Bu kuruluşun “Askerlik kılık kıyafet yönetmeliği” kısmındaki 34. maddenin a,b,c,d, ve e bendlerinde detaylı bir şekilde saç kesimi ve tıraş gibi kavramların yanı sıra kılık kıyafette uyulması gereken tüm detaylar açık bir şekilde ifade edilmiştir.

E bendinde,  (Değişik: 23/6/1983-2861/1 md.)

“Kıyafet kavramı içinde olan el, yüz ve saç, tuvaletlerinde sadelik esastır. Favori, biş, sakal ve bıyık bırakılamaz. Hangi hallerde, görevlerde, zamanlarda ve kimler hakkında yukarıdaki kayıtlama ve kısıtlamaların uygulanmayacağı Genelkurmay Başkanınca belirlenir.” İfadesi geçmektedir.

Bu ifade ile birlikte anlaşılacağı üzere her şey TSK tarafından belirlenmektedir.


Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.