Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askere Gitmeden Önce İşten Ayrılma

Askere gidenlerin en çok merak ettiği noktalardan biri de askere gitmeden önce işten ayrılma durumu, süreci ve sonrası. Açıkçası bu konuda birçok yanlış bilgilendirmeden dolayı asker adayları ya askerlik planlamalarını erteleme, ya kaçak durumuna düşme veya gitmelerine rağmen orada psikolojik olarak bu konuya odaklanma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. İşte biz de bu yazımızda en net şekilde bu soruya cevap vermek istedik. İşte yanıtları…

 

1 Yıl Çalışıyor  Olmak Lazım

Eğer mevcut işinizde 1 yıldır çalışıyorsanız; bu durumda hak sahibi olarak kıdem tazminatı almaya hak kazanacak ve askere gitmenizden kaynaklı bir hak ihlali ile karşı karşıya kalmayacaksınız. İşte ayrılma süreci aslında 1 seneye kadar sıkıntı olmamasına rağmen, bunun daha da uzun olması aslında bir yönü ile iş verene ve eğer kamu çalışanı iseniz idari makama bağlı olarak değişir. Genellikle kişiler askere gitmeden önce bir tatil yapmak veya dinlenmek için bu yola başvurabilir. İşte bunun kaç gün olacağı ve olup olmayacağı, sizin idari amirinizin sizi idare etmesine bağlıdır.

 

İşte Ayrılma Süreci

Bu durumu bir dilekçe ile idareye vermeniz gerekiyor. Bununla birlikte eğer kurum sizin adınıza tüm adımları ve işlemleri takip edecekse sorun yok. Fakat bu durumu sizin şahsi olarak Sosyal Sigortalar Kurumuna bildirmeniz gerekebilir. Bu durumda en yakın SGK’ya başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

 

Askere gitmeden kaç gün önce işten ayrılabilirim?

Sevk tarihi ayrılacağınız tarihtir. Dönüşte de 1 ay içinde işinize geri dönmelisiniz.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.