Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askere Gitmeden Rapor Almak

Askerlik için artık yolun sonu gelmiş ve ne tecil ettirebilme imkanınız ne de başka bir çare kalmamış ise; son bir seçenek olan rapor almayı ciddi ciddi düşünmeye başlayabilirsiniz. Her ne kadar kolay olmasa da, celp ertelemenizi sağlayabilecek tek çare olan rapor almak için yeterli mazeretinizin olması gerekir. Sağlık sorunlarınız var ve bunun için bir çaresini arıyorsanız; tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan bu raporu alabilirsiniz.

Aile hekimi ve kliniklerce ya da hastanelerin acillerinde verilen raporların geçerliliğinin olmadığını özellikle belirtmek gerekir. Ve aynı zamanda yanlış prosedürler ile temin edilmiş sağlık raporlarının, celp ertelemenizin önüne geçmediğinin yanı sıra; bakaya kalmanıza ve asker kaçağı olarak görüleceğinize sebebiyet verebilir. Bu yüzden, doğru bir şekilde bu raporu temin etmeye çalışmalısınız.

 

Ertesi Yıla veya Bir Sonraki Celp’e Gidebilirsiniz

1111 sayılı Askerlik kanununun sırası ile 35, 36 ve 37. Maddelerinde, asker adaylarının herhangi bir sağlık problemi karşısında, rapor alarak celp uzatma veya bir sonraki yıla kalma gibi durumlardan yararlanabilme hakları bulunmaktadır.

Ancak, bu maddelerde açıkça hangi hallerde rapor alınabileceği ifade edilmektedir. Bunun için;

Vücudunuzdaki herhangi bir bölgede büyük ve sizi rahatsız edecek bir yaranın olması,

Ağır hastalık ve vücut ağrısının olması,

Ağır psikolojik tahribat ve bunun en az 1 celp süresince psikiyatrist ve psikolog gözetiminde takip edilmesi

Aileden birinin vefatı veya şehit olması sonucu psikolojik tahribat…


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.