Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Celp Dönemi Değiştirme – Bedelli-Düz

Asker adaylarının ve ailelerinin en çok merak ettiği konulardan biri de hiç kuşkusuz celp dönemlerinin değişip değişmeyeceğidir. Birçok kişi bu konuyu, gelecek kaygı ve planlamalarından dolayı merak eder ve buna göre bir plan yapmak isterler. Biz de bu yazımızda, bunun mümkün olup olamayacağına ve mümkünse hangi yolların takip edileceğine değindik. İşte tüm yönleri ile (“Askerlik Celp Dönemi Değişir mi?” Sorusunun cevabı ve “Askerlik Celp Dönemi Değiştirme Dilekçesi”…

 

Celp Dönemi Nedir?

Merak edenler ve bilgi sahibi olmak isteyenler için öncelikle konumuzun ana teması olan celp döneminin ne olduğuna değinmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bildiğiniz gibi her yıl askere gitmek üzere yüz binlerce asker adayı, birliğe teslim olacakları dönemi beklerler. TSK tarafından Plan ve Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Personel Daire Başkanlığı ile Personel Atama Daire Başkanlığı tarafından her yıl askerlik yaşı gelmiş askerlerin durumu incelenir ve buna göre bir tarih ve dönem aralığı belirlenir. İşte buna celp dönemi denir. Celp dönemleri, Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım olmak üzere 4 dönemdir.

Celp dönemi 4 dönem olarak bilinir. Bu celp dönemleri dışında askere alım herhangi bir sebeple olmaz. Herhangi bir sebep, bu celp dönemleri dışında sizin askere alınmanızı sağlamaz, sağlayamaz. İşte burada “Madem celp dönemlerinde gidilebiliyor, bu durumda en azından celp dönemimi öne alsam ya da arkaya alsam olmaz mı?” diye sorabilirsiniz. Evet bu mümkün. Ama nasıl?

 

Celp Dönemi Değişebilir mi? Dilekçesi Nedir? Nereye Verilir?

Celp dönemleri, Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım olmak üzere 4 dönemdir. Siz bu 4 dönemden herhangi birinden saire sebeplerden ötürü kaydınızın alınması ve onun yerine planlarınıza denk düşen celp dönemini seçmeyi istiyorsanız; bu kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde yapılabilen ve geçerli sebepler var ise (dilekçede belirtilen) bu durumda, celp dönemlerinizi tehir ya da öne alma yapabilirsiniz.

 

Dilekçede Ne Olmalı? Ve Dilekçe Nereye Verilir?

Dilekçenizde, mevcut celp döneminizi belirterek saire sebeplerden (ölüm, kaza, hastalık, yeterli psikolojik travma, öğrencilik durumu, evlilik vb.) ötürü bunu öne veya arkaya alınmasını istemek üzere dilekçe vermek zorundasınız. Bu dilekçeyi en yakın askerlik şubesine verebilir ya da fakslayabilirsiniz.

 

Bedelli ve Düz Askerlik Yapanlar İçin Fark Eder mi?

Hayır her iki statü için de aynı yöntem ile celp döneminizi değiştirmek için dilekçe verebilirsiniz.


Etiketler: ,

Yorumlar
  1. Ferhat guzel dedi ki:

    Selam ben fehat 20.01.2000dogumluyum malatyanin yesilyurt ilcesinde ikamet ediyorum 2020 ocak ayinda askere gidebilirmiyim

  2. Mustafa dedi ki:

    Merhaba benim askerlik şubem çorumda ben istanbulda ikamet ediyorum kendi şubem beni mayısa planlamış ama ben şubat 2020 de gitmek istiyorum kısaca sınıflandırma mayıs sevk tarihi şubat 1 yazıyo belgemde bunun anlamı nedir?