Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Tecil işlemi; herhangi bir geçerli mazeretten kaynaklanan askerliğin sonraki celplere ertelenmesi durumudur. Bu erteleme duruma göre bir celp sonrasına veya 1 yıl- 2 yıl- 3 yıl- 4 yıl…. Gibi olabilmektedir. Bu durum tamamı ile sizin tecil ettirme nedeninize bağlı olarak değişebilmektedir. Mesela 20 yaşına gelmiş ve bir süre eğitime ara verdiyseniz, en kısa sürede askerlik işlemlerinizi yaptırmanız gerekirken; üniversiteye kaydolmanız durumunda 4 yıllık bir lisans eğitiminiz için en az 4+2 yıl yani 6 yıl erteleme yaptırabilirsiniz. Tabii ki buna yükse lisans ve doktora eğitimleriniz dahil değildir. Bunu da eklediğimizde 30 yaşını dahi geçebildiğini görebiliyoruz.

 

Eğitim ve Hastalıktan Kaynaklanan Tecil İşlemi

Eğer eğitimden kaynaklı tecil ettirme yapmak istiyorsanız; bu durumda okumakta olduğunuz okuldan öğrencilik belgenizi almanız ve en yakın askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Burada sıranızı bekleyerek işlemi yaptırabilirsiniz. Anında sisteme gireceklerdir ve artık yeni askerlik tarihinizi e-devlet üzerinden görebilirsiniz.

Hastalık için ise; tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almanız gerekiyor. Bu sağlık raporu ise genelde kısa sürelidir ve eğitimde olduğu gibi uzun yıllar gerekmez. Hastalığınızın bitmesine müteakip ilk celp döneminde sizi çağırırlar.

Tecil ettirme işlemi artık son yıllarda e-devlet üzerinden de yaptırılabilmektedir. Bunun için e-devlet şifresini alarak TSK bölümünde tecil ve sevk işlemleri adı altında bu işleminizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz.


Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.