Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Sevk Belgesi (Sülüs) Nedir?

Askerlik işlemleri içinde en önemli aşama olan “sevk işlemi” öncesi, bazı belgelerin tamamlanması gerekir. Bu da sevk belgesi yani bir diğer adı ile sülüstür. Sülüs belgesi ne demek, nereden alınır ve süreçleri neler gibi soruların arandığı bu yazımızda “Askerlik Sevk Belgesi (Sülüs) Nedir?”  sorusu başta olmak üzere birçok detaya değineceğiz.

Askerlik Sevk Belgesi

Askerlik sevk belgesi bir diğer adı ile sülüs, askerlik yapılacak yer, celp dönemi, tarihleri ve kişisel bilgileri barındırmaktadır. Bu belgeye göre, hangi birliğe teslim olacağınız ve bu birliğe teslim olacağınız tarih aralığı gösterilmektedir. Saat 17:00’a kadar birliğinize teslim olmak üzere son teslim gününü geçirmemeniz gerekir. Aksi durumda, bazı cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

Askerlik sevk belgesi, gelişen teknolojiye paralel olarak e-devlet sistemi olan turkiye.gov.tr üzerinden alınabilmektedir. Bu web sitesine girdikten sonra, sülüsü detaylı bir şekilde inceleyebilir ve ona göre hazırlık yapabilirsiniz. Askerlik sevk belgesi olan sülüs, askerlik yerlerinin açıklanmasından sonra öğrenilebilir.

 

Askerlik Sevk Belgesinde Başka Hangi Bilgiler Vardır?

Askerlik sevk belgesi olan sülüste, kişisel bilgilerin yanı sıra; birliğin adı, birliğe teslim tarih aralıkları, yol iaşe masrafları ve diğer ödenecek yol harcırahları yer almaktadır. Buna göre, hazırlığınız yapmanız sağlanır ve askerlik işlemlerinin salahiyeti sağlanmış olur. Bu belgeler, 3-4 gün sonra e-devlet kanalı üzerinden görüntülenebilir. Eğer, beklediğiniz tarihte bu belge sistem gözükmez ise; bu durumda en yakın askerlik şubesine bizzat nüfus cüzdanınız ile başvurmanız ve durumu belirtmeniz gerekir. Bu durumda, anında aktifleştirilebileceği gibi dilekçenize de başvurularak birkaç gün içinde düzeltmesi sağlanabilir.

 

Bedelli Yapacaklar İçin;

Eğer orta ve uzun dönem askerlik yapmıyorsanız, bu durumda bedelli askerlik celp dönemlerini takip etmeniz gerekir. Askerlik sevk belgesi, bedelliler için farklı şekilde düzenlenmez. Dolayısı ile bedelli askerlik yapacaklar da celp dönemlerini ve bu dönem içerisinde takip edecekleri yolları aynı şekilde e-devlet kanalı üzerinden görebilir ve buna göre işlemlerini yapabilirler.

Askerlik sevk belgesini edindikten sonra, birliğe teslim olacağınız tarihi sürekli olarak aklınızda bulundurmanız gerekir. Aynı zamanda hangi birliğe teslim olacaksanız, önden gitmenizde ve görmenizde faydası olabilir!

Askerlik sevk belgesi nereden alınır – Sülüs belgesi nasıl alınır?

E devlet üzerinden arama kutusunu kullanarak belgenizi alabilirsiniz. Askerlik yerleriniz belli olduktan sonra bi kaç gün içerisinde sisteme otomatik olarak düşecektir.


Etiketler: , , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.