Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır – E Devlet’ten

Askerlik tecil bozdurma ve askere sevk işlemleri nasıl yapılır, e devlet üzerinden tecil bozdurma işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz bu yazımızda. Askere gitmek için yapılması gereken en önemli işlerden birisi askerlik sevk işlemleridir.  Eğitim ve sağlık gibi nedenlerle askerliğinizi tecil ettirdiyseniz, askere gidebilmek için öncelikli olarak askerlik tecilinizi bozdurmalısınız. Askerlik tecil bozdurma işlemi için daha önceden askerlik şubelerine gitmeniz gerekirdi. Teknolojinin gelişmesi ve e-devlet sisteminin hayatımıza girmesinden sonra artık askerlik tecil bozdurma işleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaya başlandı. Askerlik tecil iptal edip bozdurmak için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.

 

E-devlet üzerinden askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden askerlik tecil bozdurma işlemlerini daha anlaşılır kılmak için size aşama aşama anlatacağız. Siz de bu aşamaları takip ederek askerlik tecil bozdurma işlemlerini yapabilirsiniz.

 

 • İlk önce e-devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden giriş yapmalısınız. E-devlet şifreniz yoksa en yakın ptt şubesinden e-devlet şifresi temin edin. PTT görevlileri kapalı zarf içinde size şife verecektir. E-devlet sitesine giriş yapmadan askerlik tecil bozdurma işlemi yapamazsınız.
 • E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına asal yoklama işlemleri yazarak asal yoklama işlemleri sekmesinde bulunan alttaki asal yoklama başvuru bölümüne geçin.
 • Asal başvuru bölümüne ulaştığınızda sizden bir takım bilgileri doldurmanız istenir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde doldurmalısınız. Bu alanda karşınıza fotoğraf yükleme çıkar. Buraya JPEG ve JPG formatında vesikalık resim yüklemeniz gerekir. Resimleriniz jpeg ve jpg formatında değilse sistem resminizi kabul etmeyecektir. Bu bölümde resim yükleme işlemini yaptıktan sonra sınıflandırmaya esas ek bilgi formu ve yoklamada uygulanacak sağlık durumu hakkında bilgi formunu doldurun. Bu formu doldurduktan sonra çıktısını alın. Bu forumla birlikte aile hekimine gidip sağlık durumunuzu gösteren rapor alın.
 • Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra askere elverişlidir raporu verir. Bu rapor 1-2 iş günü içinde otomatik olarak elektronik sisteme yüklenir. Sizin askerlik şubenize gitmenize gerek yoktur.

Tecil bozdurunca ne zaman askere giderim?

Her yıl 4 kez asker alımları yapılır. Başvurunuza göre gidebileceğiniz celp dönemleri:

 • Şubat celp dönemi – Son başvuru tarihi: 30 Kasım
 • Mayıs celp dönemi – Son başvuru tarihi: 28 Şubat
 • Ağustos celp dönemi – Son başvuru tarihi: 31 Mayıs
 • Kasım celp dönemi – Son başvuru tarihi: 31 Ağustos

Etiketler: , ,

Yorumlar
 1. mustafa türer dedi ki:

  kolay grlsin cevap verirseniz sevinirim benim teccil 31.12.2019 de bitiyor bugun asal basvuruyu yaptim ve celp donemi askerlik subenizin en yakin 2020 kasim olarak yaziyor ben bu kasımda gitmek istiyorum bunu basvuru tamamlanip saglik durumu sisteme falan yansitildiktan sonra şube degistirebilir mi?
  bide yedek astsubaylik icin secme gibi bir secenek yoktu bilgisi olan var mi 2 yillik myo mezunuyum

  1. Ömer Faruk dedi ki:

   bana da aynısı oldu bugün bu kasımda gitmek istiyorum bende

  2. Admin dedi ki:

   evet şubeye gidip dilekçe verince erken sevk oluyor

 2. Orhan dedi ki:

  Merhaba,
  E-devlet üzerinden başvurumu yaptım aile hekimine muayene olduktan sonra 2 iş günü bekledim e-devlet üzerinden şuanda kontrol ettiğim zaman şu şekilde bir yazı ekrana yansıtılmaktadır.
  Yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre kayıtlı olduğunuz askerlik şubesine müracaat ediniz.
  Konuya dair bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mi ?

  1. Ceyhan dedi ki:

   Selamün aleyküm kardeş bende de aynı şey yazıyor sen ne yaptın. Bir sorun oluyormuymuş.

 3. Fenerbahçe dedi ki:

  Hocam merhaba ben iki ön lisan mezunuyum ve renk körlüğü var bana yedek astsubay çıkarmı çıkrsada devam edebiliyormuyum

 4. Ergün dedi ki:

  Merhabalar birçok kişi aynı soruları sormuş ama ben de tam emin olmadığım için tekrar sorma gereği duydum.
  Kasım celbinde askere gitmek istiyorum. Henüz 1.5 ay önce mezun oldum. E-devlet üzerinden gerekli işlemleri yaptıktan sonra ve aile hekimliğinden sağlık raporu aldıktan sonra şubeye gitmem gerekli mi? Gerekli ise diplomami götürmem gerekiyor mu? Şuan için henüz diploma da almadigim için sorma gereği duydum.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba diploma yoksa da geçici mezuniyet belgesi götürün. E devletten de tecil bozdurma yapılabiliyor. İşlemleriniz 31 temmuza kadar yetişirse kasımda askersiniz. Sağlık raporunuz da e devletten sisteme yansıyacaktır.

  2. Ergün dedi ki:

   Sorun şu ki geçici mezuniyet belgesi elimde yok basvuru yarın yapacağım ama başka bir soruda şubeye gitmeye gerek yok demissiniz. Ben 31 temmuza kadar tüm işlemleri halledip sağlık raporu sonrasında gitmem mi gerekiyor şubeye?

  3. Admin dedi ki:

   Normalde ilk tecil işlemlerinde askerlik şubesine gitmeden tecil bozduruluyor ve muayene sisteme otomatik olarak işliyor. Sizin durumunuz farklı lisans diplomanız yok ise geçici mezun da olamadıysanız nasıl başvuracaksınız yedek astsubay – subaylığa. Düz er olarak gitmek istiyorsanız zaten her şey sistemde var direk halledebilirsiniz.

 5. Onur dedi ki:

  Benim tecil bu yılın sonunda bitiyor yoklama yaptım e devletten 2020 çıkıyor bende kasımda gitmek istiyorum şubeye gidecem yarın. Ağustosta tecil bozdurunca kasımda gitmemiz gerekiyor bilgisi olan yazabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   Evet 31 temmuza kadar tecil bozdurursanız kasımda gidersiniz

 6. Hasan dedi ki:

  Merhabalar. Üniversiteden mezun olduktan sonra e-devletten yoklamamı yapmıştım. Tecilim 2020’de bitiyor. Ama ben kasım celbinde askere alınmak istiyorum. Ne yapmam lazım? Bu tecili e-devletten bozduruluyor mu yoksa şubeye mi gitmem gerekir?

  1. Admin dedi ki:

   hem e devletten hem şubeden tecil bozdurma yapabilirsiniz

  2. Hasan dedi ki:

   E-devlette hangi seçenekten bozdurabilirim? 2018’de mezun olduktan sonra asal yoklama başvurusu yaptığım için o seçenek aktif değil

 7. Furkan dedi ki:

  Bende askerlik subesine gittim ve su soruyu sordum şuan tecilimi bozdursam ne zaman askere giderim dedim kasım da gidersin dedi bende e devletten işlemleri yaptım celp döneminiz agustos 2020 yazdı şimdi ne olacak ben kasımda gitmek istiyorum şubeden mi halletmemiz lazım aile hekiminden sonra mı askerlik subesine gitmemiz lazim

  1. Furkan dedi ki:

   Şubeye gittim 3 saat bekledikten sonra neyse girdim bana gecen hafta bu ay icinde basvurursan kasimda gidersin diyenler bugün gec kalmissin dedi git muayene ol dedi gittim aile hekimide izinliymis yani insallah bizi şubata atmaz

 8. serkan enes dedi ki:

  merhabalar hocam ben tecil bozdurmak istiyorum e devlet üzerinden bozcamı söğlediler yoklama yapcaksın dediler yalnız ben tecil yapmadan önce yapmıştım bunları ve şu an yapılı olarak gözüküyor nasıl bozdurcam tecili yardımcı olursanız çok sevinırım

  1. Hasan dedi ki:

   Aynı durumdayım. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

 9. Yusuf dedi ki:

  Selamün aleyküm peki muayene sonucunu nereden öğrenebilirim e devlette gözükür mü yoksa askeri şubeyimi armam gerek

  1. Admin dedi ki:

   1-2 gün içinde e devlete yansıyor. Mail adresinizi değiştiriniz yorum yaparken

 10. Oğuz dedi ki:

  Arkadaşlar Merhaba, bende tecil bozdurup kasım döneminde gitmek istedim. E devlet üzerinden Askerlik şubenizin genel celp dönemi 2020 Mayıs tır ibaresi çıktı fakat celp dönemleri gelmedi. Bu sorunu yaşayan diğer arkadaşlarda varmış. Bugün şubeye gittim onlarda yeni öğrendiler sistem değişmiş dediler. Bana dedikleri ; e devletten o şekilde yap sonra aile hekiminden muayene ol bir gün sonra şubeyi ara sağlık raporu sisteme işlenmiş mi diye sor işlendiyse tekrar buraya gel burdan celp dönemi seçelim dediler. Bilginiz olsun

  1. Admin dedi ki:

   Çok saolun hocam şuan karışık sistem teşekkür ederiz bilgi için

 11. Durmuşzade dedi ki:

  Kısa dönem er olarak yerim belli oldu ilahiyat mezunuyum sonra tecil ettim daha sonra Yeni sistem geldi ben yedek astsubaylıktan yararlanabilir miyim
  Kısa dönem yerim belli oldu Sonra tecil ettim şimdi ben yedek astsubaylıktan yararlanabilir miyim tecil Ağustos ta bozup kasımda askere gidesim var

 12. MEHMET dedi ki:

  Hocam 2021 yılına kadar tecilliyim şuan tecilimi bozsam en kısa süre ne zaman giderim askere ?

  1. Emre dedi ki:

   Ben 27 mayıs 2019 da mezun oldum lisanstan asal başvuru yaptım . Başvuru yaparken genel celp döneminiz 2019 Kasım yazıyordu . Başvuruyu tamamladım ve s.ocağına gidip muaynemi oldum . Yoklama hala sonuçlanmadı e devlette askerlik şubesine gitmeye gerek varmı kontrol için . 1 kez gittim 1-2 güne sisteme düşer dediler 24 temmuzda başvurdum hala yoklama tamamlanmamıştır yazıyor . Bizim için son başvuru 31 temmuz mu yoksa 31 ağustos mu

 13. baki dedi ki:

  merhaba üniversitede son senem ama ben tecilimi bozdurdum asal yoklama işlemlerinide yaptım sağlık raporuda tamam başka bir işlem yapmam gerekiyor mu? sağlık raporunun sisteme düşüp düşmediğini nasıl göreceğim?

 14. Mehmet dedi ki:

  Askerlik şubesinden tecil bozdururmuyum

 15. Hakan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben edevletten yoklama başvurusu yaptım fakat celp dönemi seçiminde genel celp döneminde gitmek istiyor musun evet hayır celp dönemi seçme kısmı gelmedi sadece erteleme istiyor musun yazısı geldi hayır dedim hangi celp dönemi için işlemim olur ?

 16. haydar dedi ki:

  lise mezunuyum 6 ay astsubay olarak yapanilme şansım var mı ?

  1. admin dedi ki:

   maalesef

 17. Yahya dedi ki:

  Yani hocam lisans mezunu bir kişi kısa dönem yeri çıksa belli olsa sonra tecil etse sonra yedek astsubaylık başlasa ondan yararlanamıyor
  Sınıf ve yer belli olduktan sonra değişme Yok yani

  1. admin dedi ki:

   Anladım sizinki çıkmış ama sonra gitmeyip tecil ettirmişsiniz. O zaman şansınız var tabi ki. Yeniden askere alınırken ne çıkacağı şans. Sınıf ve yer aynısı gelecek diye bir kural yok. Sadece yedek astsubaylık duyurusunda yükümlüler diplomalarıyla birlikte asker alma şubelerine ya da e devlette başvuru yapmaları gerekir diyor.

 18. Yahya dedi ki:

  Kısa dönem çıkanlar yer belli olanlar yedek astsubay başvuru olur mu acaba bunu nasıl öğrenebiliriz

  1. admin dedi ki:

   Hayır olmaz zaten er olarak çıkmış. Siz dilerseniz askerlik şubesine uğrayın oradaki memurlara durumu anlatın.

 19. YAhya dedi ki:

  Yer belli olduktan sonra değişme oluyor mu askerlik şubesi yer değişmez diyor
  Bir de yedek astsubay hangi illerde olacak bilgi varmı acaba

  1. admin dedi ki:

   Çok önemli özrünüz yoksa değişmez; şuan yer belli değil hocam.

 20. Yahya dedi ki:

  Ben yedek 4 yıllık mezunuyum kısa dönem Tekirdağ çıktı tecil ettim yeniden tecil bozsam yerim ve statü değişir mi yedek subay veya yedek astsubay olur mu

  1. admin dedi ki:

   Değişme şansı var

 21. Alper dedi ki:

  2022’ye kadar tecilli görünüyorum, bedelli başvurusu için sisteme girdiğimde başvuru süresi dolmuştur diyor. Tecili bozdurmadan bedelli başvurusu olmuyor mu yani?

  1. Fatih dedi ki:

   Merhaba Aralık 31 de tecilim bitiyor Kasım celp döneminde gitmek istiyorum fakat e devlet üzerinde başvuru sayfasına ulaşamıyorum görünmüyor

 22. Muhammet dedi ki:

  Merhaba 2018 de 4 yıllık okul bitirdim aile hekimime muayene olup askerliğimi tecil ettirdim. 16 temmuzda şube de tecili bordurdum . Tekrar en muayene olmam m gerekiyor mu . Sube kagit verdi Statü yedek subay yazıyor ve Kasım ayında gideceğim. Şimdi e devlet ten asal askerlik tercihi yapmam lazzimmi. Tesekkuler

 23. emre dedi ki:

  Merhana, Ben Ön Lisans mezunyum yedek ast. yararlanıp askeriye de kalmak istiyorum Lakin. Tecil bozdurmak istedigimde E devletten Yedek Ast. ya dair herhangi bi secenek cıkmıyor Bu süreç nasıl işliyor bilgilendirecek varmı acaba tşk.

 24. Süleyman dedi ki:

  İyi günler bugun askerlik yoklama başvurusu yaptım ama bedelli yapmak istyodum sistemde hala ögrenci görünüyorum tecilimi bozdurmuş mu oluyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba evet asal yoklama başvurusu yaparsanız tecili bozdurmuş olursunuz.

 25. Zübeyir dedi ki:

  Ben şubeye gittim bana bi kağıt verdi orda işlemleri e devlet üzerinden yapacaksın dedi fakat ben 2023 e kadar tecilliyim. 8 maddede diyor ki askerlik şubenizin genel celp döneminde askere alınmak istiyorsanız eveti farklı bir celp döneminde silah altına alınmak istiyorsanız hayırı seçin. Ben tecilimi bozdurup hemen gitmek istiyorum incelediğimde kasım ayında gidiyorum başvuru yaparsam ama başvuruyu yaparken evet e mi yoksa hayıra mı basmalıyım ?

  1. admin dedi ki:

   kasım ayında askere alınacağınız e devlette çıkıyor mu?

  2. Zübeyir dedi ki:

   Tecili bozmadığım için daha bi bilgi çıkmıyor

  3. Zübeyir dedi ki:

   Askerlik şubesindeki kişi bana kasımda gidersin dedi

 26. Ali dedi ki:

  Merhabalar ben e devletten asal yoklama formlarını doldurup çıktısını aldım ama aile hekimine gidip sağlık raporunu almadım ve kararım da değişti askerliğimde tecilimin kaldırılmasını istemiyorum aile hekimine gidilmedikçe benim tecilim kaldırılmaz demi ?

  1. admin dedi ki:

   Askerlik şubenize uğrayınız ihmal etmeyiniz.

 27. ektor dedi ki:

  Ben tecilimi bozudurdum bana er olarak gidiceksin diyorlar astsubay olarak gidemezmiyim ön lisans mezunuyum diyorum daha o sistem gelmedi diyorlar nasıl olcak ben astsubay olmak istediğimi nerde nasıl beyan etmeliyim hangi aşamada soruyorlar

  1. admin dedi ki:

   Sistem tam olarak oturmadı ve sizde önceden bozdurduysanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz dilerseniz tecil imkanınız varsa bir sonraki celbe erteleyin askerliğinizi.

 28. murat dedi ki:

  nerden bakıyoruz ona işledi sanırım rapor gözküyor indire tıklayınca aile hekimimin verdiği rapor gözüküyor

 29. murat dedi ki:

  Merhaba ben tecilimi bozdurmak için şubeye gittim bana tecilimi 3 ay önce yaptığım için e devletten haledebilirsin demişlerdi bende e devletten 9 maddelik yerdeki 9 maddeye geldim sonra aile hekimine git muayne ol die bir yazı çıktı ekrana gittim muayne oldum aile hekimin de gittim muayne oldum askerliğe ev verişli gibisinden bir kağıt verdi sisteme de gönderdiğini söyledi şimdi ne yapcam dedim e devletten süraci takip et dedi 1 hftadır bekliyorum hiç bir gelişme yok şuan hangi aşamadım neyi bekliyorum onuda bilmiyorum askerlik yerini filan mi söylicekler şu aşamada bana anlamadım ki 😀

  1. admin dedi ki:

   merhaba muayene raporunuz e devlete işlendi mi baktınız mı?

 30. Cumhur dedi ki:

  Merhaba tecil bozduktan ne kadar sonra askere gideriz net bir bilgi verirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba bir sonraki celp dönemine yetişmesi durumunda hemen alınırsınız

 31. Resul dedi ki:

  İyi günler ben ön lisans mezunuyum yedek astsubay olarak askerliğimi yapmak istiyorum devamlı TSK’da kalmak istiyorum tecilliyim tecilimi bozup askere mi gitmem lazım bunun için bilginlendirirseniz sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba evet ön lisans mezunları yedek astsubaylığı tercih edebilir. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa ve kalıcı olarak görev yapmak isterseniz askeriyedeki sınavları takip etmeniz gerekecektir.

 32. Yakup dedi ki:

  İyi günler ben bugün internetten asal yoklama başvuru yaptım hemen onaylanmış aile hekimi raporu istedi ben bu raporu alınca gitmesek olur demissiniz ama 3. Aşamada askerlik şubesi bakanlığı hizmetleri görünüyor ve askerlik durumunda hala tescilli gorunuyorum

  1. admin dedi ki:

   Yakup bey merhaba, Yazının sonunda belirtmemişiz fakat raporunuzu aldıktan 1 işi günü sonra sisteme düşecektir ve ardından askerlik durum belgenizi e-devletten çıkarabilirsiniz.