Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır – E Devlet’ten

Askerlik tecil bozdurma ve askere sevk işlemleri nasıl yapılır, e devlet üzerinden tecil bozdurma işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz bu yazımızda. Askere gitmek için yapılması gereken en önemli işlerden birisi askerlik sevk işlemleridir.  Eğitim ve sağlık gibi nedenlerle askerliğinizi tecil ettirdiyseniz, askere gidebilmek için öncelikli olarak askerlik tecilinizi bozdurmalısınız. Askerlik tecil bozdurma işlemi için daha önceden askerlik şubelerine gitmeniz gerekirdi. Teknolojinin gelişmesi ve e-devlet sisteminin hayatımıza girmesinden sonra artık askerlik tecil bozdurma işleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaya başlandı. Askerlik tecil iptal edip bozdurmak için e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.

 

E-devlet üzerinden askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden askerlik tecil bozdurma işlemlerini daha anlaşılır kılmak için size aşama aşama anlatacağız. Siz de bu aşamaları takip ederek askerlik tecil bozdurma işlemlerini yapabilirsiniz.

 

 • İlk önce e-devlet sistemine turkiye.gov.tr adresinden giriş yapmalısınız. E-devlet şifreniz yoksa en yakın ptt şubesinden e-devlet şifresi temin edin. PTT görevlileri kapalı zarf içinde size şife verecektir. E-devlet sitesine giriş yapmadan askerlik tecil bozdurma işlemi yapamazsınız.
 • E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına asal yoklama işlemleri yazarak asal yoklama işlemleri sekmesinde bulunan alttaki asal yoklama başvuru bölümüne geçin.
 • Asal başvuru bölümüne ulaştığınızda sizden bir takım bilgileri doldurmanız istenir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde doldurmalısınız. Bu alanda karşınıza fotoğraf yükleme çıkar. Buraya JPEG ve JPG formatında vesikalık resim yüklemeniz gerekir. Resimleriniz jpeg ve jpg formatında değilse sistem resminizi kabul etmeyecektir. Bu bölümde resim yükleme işlemini yaptıktan sonra sınıflandırmaya esas ek bilgi formu ve yoklamada uygulanacak sağlık durumu hakkında bilgi formunu doldurun. Bu formu doldurduktan sonra çıktısını alın. Bu forumla birlikte aile hekimine gidip sağlık durumunuzu gösteren rapor alın.
 • Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra askere elverişlidir raporu verir. Bu rapor 1-2 iş günü içinde otomatik olarak elektronik sisteme yüklenir. Sizin askerlik şubenize gitmenize gerek yoktur.

Tecil bozdurunca ne zaman askere giderim?

Her yıl 4 kez asker alımları yapılır. Başvurunuza göre gidebileceğiniz celp dönemleri:

 • Şubat celp dönemi – Son başvuru tarihi: 30 Kasım
 • Mayıs celp dönemi – Son başvuru tarihi: 28 Şubat
 • Ağustos celp dönemi – Son başvuru tarihi: 31 Mayıs
 • Kasım celp dönemi – Son başvuru tarihi: 31 Ağustos

Etiketler: , ,

Yorumlar
 1. Beytullah dedi ki:

  Admin bende sınıflandırma tarihi Mayıs 1 2020 yazıyor ben hangi tarihte asker olucam e devlette de Ağustos ayına kadar askerlikle ilişkisi yok yazıyor ne yapacam bilmiyorum

 2. Beytullah dedi ki:

  Admin bende sınıflandırma tarihi Mayıs 1 2020 yazıyor ben hangi tarihte asker olucam e devlette de Ağustos ayına kadar askerlikle ilişkisi yok yazıyor ne yapacam bilmiyorum

 3. Muharrem dedi ki:

  Merhaba, 4 yıllık lisans mezunuyum ve askerliğimi 2 yıllık tecil ettirdim. Tecilimin bitmesine 1 sene kaldı, iş bulamadığım için tecil bozdurup askere gitmek istiyorum. Şu anda tecil bozdursam Şubat’ta askere gidebilir miyim yoksa Mayıs’ı mı beklemeliyim?

 4. umut dedi ki:

  ben kasım ayında tecil bozdurdum şubatta gidermiyim acaba yoksa başvurmammı gerekiyordu ?

  1. Okan dedi ki:

   Bende bu ay bozdurmyi düşünüyorum bi bilgi alabildiniz mi

 5. Fırat Yurdakul dedi ki:

  Lütfen çok acil cvp verirmisin admin bide 3 senedir işte clisiyorum sigortalı tazminat hakkım varmı teşekkür ederim çok sağolun

 6. Fırat Yurdakul dedi ki:

  MBR kolay gelsin acil cvp verirseniz çok sevinirim benim tecilim 31.12.2019 ymyarihinde son bulunuyor yaklaşık 3 4 senedir açık öğretim lise okuyorum bmve halen bitiremdim ve tecilim bozdurup askere gitmek istiyorum beni ne zman askere alırlar şimdiden teşekkürler ederim acil cvp verirseniz sevinirim

 7. Muharrem dedi ki:

  Tazminattan dolayı 1 martta askere gitmek istiyorum tecili ne zamana kadar bozdurmam gerekiyor ?

 8. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar 2015 meslek lisesi mezunuyum 3 yıl tecil hakkımı kullandım . Yeni sisteme göre tekrar 3 yıl daha tecil edebilir miyim

 9. murat dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben şimdi okuyorum hep okuyup hemde askere gitmek istiyorum. tecil bozdurduktan sonra geri dönüşü olabiliyormu yeniden tecil işlemi yapmak gibi ? tecil işlemi yaptıktn sonra illa askere mi gitmem gerekiyor

 10. Mert dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık üniversite okuyorum. Ocak ayında diplomamı alacağım ve şubat celp dönemine yetişmek istiyorum. 2022 aralık ayına kadar tecilim var. Mezun olmadan önce şubat celp dönemine başvurabilir miyim? Teşekkürler.

 11. Celal dedi ki:

  Merhaba büyğk bir sorunla karşı karşıyayım lütfen bilen barsa cevap verebilirmi ? Şimdi benim tecilim aralık 2020 ye kadar tecilimi bozdum muayenemi oldum sevk tarihi kasım 2020 yazıyor yani tecilimi bozduktan sonra 1 sene sonraya atıyor bunu erken gitmek istiyorum bir çaresi varmı ?

 12. mert dedi ki:

  lise son sınıftayken başvuru yapma şansımız var mı ve yapsak kabul edilir mi?

 13. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin
  Ben 11.08.1995 doğumluyum şu an önlisans öğrencisiyim ama okula gitmiyorum tecil bozdurmak istiyorum gereken işlemler yapılınca en erken ne zaman askere gidebilirim ?