Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Yer Belli Olduktan Sonra Tecili

Askerlik her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 20 yaşındaki erkekler için yapılması gereken vatani görevdir. Bu görev zorunludur ve herhangi bir makul sebebiniz yoksa, erteleyemez ve iptal edemezsiniz. Bunun için askerlik işlemlerinizi zamanında ve doğru bir şekilde yaptırmalı ve sevk belgeniz düzenlendikten sonra, birliğinize zamanında teslim olmalısınız.

 

Askere Gideceğiniz Yer Belli Olduktan Sonra

Askere gideceğin yer belli olduktan sonra tecil hakkınız elbette bulunmaktadır. Ancak bu durum biraz zor ve meşakkatli bir süreç anlamına geliyor. Zira buraya kadar gelip bu süreçten sonra ben askere gitmeyeceğim dediğinizde, bu durum pek de kolay görünmüyor. Bunun için tecil hakkınızı kullanabilmeniz için eğitim hayatınıza devam etmeniz veya hastalık için bir rapor temin etmeniz gerekir. Ancak bu durumun geçici olduğunu bilmeli ve kalıcı çözüm için eğer uygun ise; çürük almanız gerekiyor.

 

Sülüs Kağıdı Geldikten Sonra Tecil

Bu durum da bir kereye mahsus olmak kaydı ile yapılabilir. Ancak, celp dönemi geçtikten sonra, bir sonraki celp döneminde, tekrar adınıza bir sülüs düzenlenir ve bu sülüs belgenizdeki bilgiler doğrultusunda, ya aynı birliğe veya ihtiyaç durumunda farklı bir birliğe teslim olmanız gerekir. Eğer, sülüs kağıdı gelmiş ve halen askere gitmek istemiyorsanız; bu durumda tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak bunun için yine sağlık raporu temin etmeniz gerekiyor.


Etiketler: ,

Yorumlar
  1. Muhammed ortac dedi ki:

    Ben ogrenciyim sülüs geldi yinede tecil edebilirmiyim? OgrenciyKen bozdum okuluma devam edecegim tecil olurmu lutfen yardimci olun