Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Gitmemek

Askerlik işlemi, 20 yaşından sonra resmi olarak devlet tarafından yapılır ve askeri birliğinizle paylaşılır. Bu süreçten sonra artık birliğinize sevk tarihinde teslim olmanız gerekiyor. Yani, söz konusu celp döneminizi aksatmamanız gerekiyor. Peki ya aksarsa? Bunun için bazı yöntemlere başvurmanız gerekiyor. Aksi takdirde, özellikle gideceğiniz yer belli olduktan sonra, elinizden pek de bir şey gelmeyecektir ve ya Bakaya ya da yoklama kaçağı olarak sıkıntılı günler yaşamaya başlarsınız. Peki bu durumu nasıl ortadan kaldırabilir ve hangi yolları takip edebilirsiniz.

 

Tecil Ettirmek Önceliğiniz Olmalı

Eğer, herhangi bir nedenden dolayı askerliğe gidemeyecekseniz; bu durumda tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. 20 yaşından sonra 2 yıl olmak üzere size tecil hakkı tanınır. Bu hakkı uzatabilmeniz için her eğitim süresi sonunda, ondan daha üst bir eğitim düzeyine devam ederek tecilinizi devam ettirmek zorundasınız. Aksi takdirde, 2 yılı bitirdikten sonra yine 2 yıllık bir eğitime başlayarak tecil yaptıramazsınız. Veya 4 yılı bitirdikten sonra 4 yıl yerine yükse lisans yapmanız gerekecek.

 

Peki Ya Tecil Olmadı ve Yer Dahi Belli Oldu

Bu noktadan sonra yapabileceğiniz 2 adım var. Ya çürük olma durumunuz varsa hemen çürük raporu almak veya ikinci olarak ise; bir sağlık raporu temin etmektir. Açık söylemek gerekirse; artık eskisi gibi kolay bir şekilde rapor alamayacağınızı belirtmek isteriz. Bunun için sağlık sorununuzu açık bir şekilde belirtmeniz gerekir.


Etiketler: , ,

Yorumlar
  1. Muhammed ortac dedi ki:

    Ben ogrenciyim sulus gelsede yinede tecil edemezmiyim?