Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi İşlemleri

Askerlik görevinin ifa edilmesi öncesi bazı prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlerin bir kısmı direkt askerlik şubeleri tarafından yapılırken; bir kısmı ise farklı kurum ve kuruluşlardan temin edilerek yapılmaktadır. Askerlik öncesi, yapılması gereken prosedürlerden biri de askerlik yoklaması olacaktır. Askerlik yoklamasında da sağlık muayenesi yaptırmak gerekir. Biz de bu yazımızda, hem askerlik yoklamasına hem de bu yoklamanın en önemli süreçlerinden olan “Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi”’ne değinecek ve ardından “Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi Aile Hekimliği” tarafından verilir mi verilmez mi ona değineceğiz.

 

Askerlik Yoklaması Nedir?

Askerlik yaşına gelmiş her asker adayının, askerlik yapması için gerekli yükümlülüklerinden biri de askerlik yoklamasıdır. Askerlik yoklaması, asker adayının eğitim ve sağlık durumları gibi önemli konularda, askerlik için yeterli olup olmadıkları veya elverişli olup olmadıkları gibi durumların belirlenmesi adına yapılan taramadır. Bu taramaya göre her yıl TSK mevcut askeri personel sayısını hesaplar ve buna göre plan bütçe yapar.

Askerlik yoklamasında, kişinin eğitim görüp görmediği, görüyorsa tecil hakkının devam edip etmediği gibi durumlar incelenir. Bununla birlikte, sağlık açısından herhangi bir problemin olup olmadığı da incelenir ve varsa bir problem buna göre raporlar düzenlenir.

 

Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi

Eğer askerlik çağına gelmiş ve askerlik yapma/ tecil ettirme gibi durumlar için başvuru yapacaksanız; ilk yapmanız gereken şey askerlik yoklaması olacaktır. Bu yoklamayı tecil ettirecek olsanız dahi yaptırmanız gerekir. Aksi durumda asker kaçağı olmuş olacaksınız. Eğer, halen öğrenci iseniz ya da sağlık açısından probleminiz var ise; yine de askerlik yoklaması yaptırmanız ve bir sağlık muayenesinden geçmeniz gerekir.

 

Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi Aile Hekimliği

Yeni yapılan yönetmelik ve mevzuatlara göre artık askerlik yoklaması için ihtiyacınız olan sağlık muayenesini, sağlık ocaklarından ve aile hekimliklerinden yaptırabilirsiniz. Sadece birkaç sorunun sorulacağı ve küçük göz testlerine sokulacağınız ufak bir tetkik nihayetinde, sağlık raporunuz düzenlenir ve askerlik için herhangi bir risk taşımadığınız belirtilir. Eğer, askere elverişli değilseniz; bu durumda tam teşekküllü bir sağlı kuruluşuna sizi yönlendirir. Çünkü sağlık ocaklarının “çürük raporu” verme durumu yoktur.

 

Sağlık ocağından çürük raporu alınır mı?

Hayır.

 

Aile hekimi muayene işlemleri henüz tamamlanmadı:

Sisteme henüz yansımamış olan muayene anlamına gelir. Sağlık ocağına gidildikten 1-2 gün sonra sisteme yansıyacaktır rapor.

Aklınıza takılan soru varsa alt kısımdan yorum yaparak sorabilirsiniz mümkün olduğu kadar bildiğim konularda herkese cevap vermeye çalışıyorum.


Etiketler: ,

Yorumlar
 1. Furkan dedi ki:

  Merhabalar 2019 31 aralık tarihinde tecilim bitti şubeye gittiğim de bana E-devletten asal randevu alıp sisteme düştüğünde aile hekimine muayne olucaksın dediler fakat e-devlete girdiğimde kuruma ait sistemlerde planlı bakım çalışması dolayısıyla bu hizmet geçici olarak kapatılmıştır diyor e-devletten randevusuz aile hekimine muayne olabilirmiyim 31 aralık salı gününden beri sisteme giremiyorum 7 ocak 2020 bugün itibariyle 1 hafta geçti muayne olmadım kaçak durumuna düşmeyiz inşallah vericeğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

 2. Mehmet dedi ki:

  8 ay önce muayene oldum. Ancak gözden dolayı şimdi de muayene olmak istiyorum. Gitmeden evvel kontrol ve muafiyet durumu amaçlı. Böyle bir şey mümkün mü yani tekrar muayene yapabilir miyim.

 3. Ramazan dedi ki:

  Merhabalar,
  Peki bu askerlik yoklaması sağlık muayenesi en geç ne zamana kadar yapılması gerekir?
  Tecil ettirme olayı için soruyorum.

  1. Ramazan dedi ki:

   tecil ettirme başvurusundan sonra ne kadar süremiz var bunu sormak istedim.