Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Asteğmen Olma Şartları Nelerdir

02.06.2019

Asteğmen Olma Şartları Nelerdir: Hava ve kara kuvvetler komutanlığında görev yapan en düşük rütbeli asker asteğmendir. Asteğmenlerin asli görevi takım ve kısım komutanlığıdır. Teknik ve akademik bilgilerini kullanıp orduya katkı sağlarlar. Celp dönemlerinde üniversite mezunları arasından yedek subay ve asteğmen seçilir. Celp döneminde seçilen subay ve asteğmenler rütbe olarak kıdemli başçavuş ile teğmen arasındadır.

 

· Yedek Subaylar Neye Göre Seçiliyor?

Yedek subaylar 12 ay askerlik yapar. Askerlikte hangi sınıfta görev alacağı acemilik döneminde belli olur. Yedek subaylar terhisine 1-3 ay kala teğmenlik rütbesine yükselir. Yedek subay olmak isteyenlerde şu şartlar aranır.

1- Yedek subay olmak için en az 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak gerekir. Yurt dışında denkliği kabul edilen okullardan mezun olmak gerekir.

2- Yüksek lisans mezunları arasında lisans diploma notu en yüksek olanlara seçimlerde öncelik verilir.

3- Askerlik başvurusu yapılırken yedek subay olmak istiyorum sekmesini işaretlemek gerekir. Tsk ihtiyaca göre şartları taşıyan adaylar arasında kura usulü ile yedek subay seçimi gerçekleştirir.

4- Yedek subaylık için belirlenen boy ve kiloya sahip olmak gerekir.

 

· Asteğmen Olarak Askerde Kalmak Mümkün mü?

Askerliğini yedek subay olarak yapanlar askerlik bittikten sonra görev yerlerinde askerliğini devam ettirebilir. Bunun için bir takım şartları yerine getirmesi gerekir. Yedek subay – Asteğmen olmak için not ortalaması kaçtır? Asteğmen olmak için not ortalaması 3 ve üzerinde olmalıdır. Askerden sonra asteğmen olabilmek için aranan şartlar şunlardır:

1- Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak

2- En az 4 yıllık üniversite bitirmiş olmak

3- Lisans mezunları, lisansüstü mezunları 32 yaşını doldurmamış olmak

4- Silah taşımaya ve kullanmaya hukuki bir engeli olmamak

5- Görevini yapabileceğine dair sağlık raporu almak

6- Adayın ve eşinin uyuşturucu madde kullanmamış olması, yüz kızartıcı suçtan hakkında idari ve adli soruşturma açılmamış olmak

7- Daha önce hüküm giymemiş olmak

8- Alkol ve uyuşturucu tedavisi görmemiş olmak

9- Sağlık nedeniyle askeri okuldan çıkarılmamış olmak

10- Terör ve yasa dışı işlere girmemiş olmak

11- Herhangi bir siyasi parti üyeliği bulunmamak


Etiketler: , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.