Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Bayan Astsubay Alımları ve Şartları

Türkiye Cumhuriyeti’nin bayan vatandaşları için mecburi askerlik vazifesi yoktur. Ama gelişen ve globalleşen Dünya’da bayanların her ortama girme durumu, askeriye için de mecburi ve gerekli bir hâl almıştır. Bu yüzden, ülkemizde her ne kadar askerlik mecburi vatan görevi olarak bayanlara verilmemişse de Astsubaylık ve üstü kamu görevi için bayanlardan faydalanılmaktadır. Bu yazımızda da Bayan astsubay alımlarından ve şartlarından bahsedeceğiz. Bayanların da özlük hakları neler bunlara göz atacağız. Son olarak da maaşlarından bahsedeceğiz. İşte detaylar…

 

Bayan Astsubay Alımları Var mı? Ne Zaman Alınır?

Bayan astsubay alımları vardır. Ve TSK’nın personel ihtiyaçları doğrultusunda alınır. Genellikle her yıl en az 3 alım döneminde, bayanların astsubay ve diğer subaylıklara alımları için kontenjanlar açılır. Bununla birlikte, kadınlar Jandarma Astsubaylık için de başvuru yapabilmektedir.

 

Bayan Astsubay Alım Şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Sağlık yönünden ve arazide görev alma yönünden herhangi bir sakıncası olmamak. 20 yaşından büyük 27 yaşından küçük olmak. Ön lisans veya lisans mezunu olmuş olmak. KPSS P3’ten en az 60 puan almış olmak. Şehit malul/eş çocukları için ise taban puanın %60’ını almış olmak yeterli olacaktır yani 60 puan almanıza gerek yok bu durumda. Herhangi bir siyasi partide görev almamış ve kayıtlı olmamış olmak. Bayan astsubay fiziki şartlar – boy kilo şartları olarak 164 cm’den kısa olmamak. Eğer tüm bu şartları taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

 

Özlük Hakkı

Bayanların erkeklerden farklı daha düşük bir özlük hakkı yoktur. Bununla birlikte hamilelik ve loğusa dönemlerinde eksta özlük hakları bulunmaktadır.

 

Maaş Ne Kadar?

En düşük bayan Astsubay maaşı 3500 TL ve en yüksek 5000 TL’dir. Görev tanımına ve görev yerine bağlı olarak değişebilir.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.