Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Bedelli Askerlik Çürük Raporu – Para İadesi

Askerlik, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yapması gereken hak ve ödevlerden biridir. Bu görevi ifa etmek için her yıl yüz binlerce kişi celp dönemleri içerisinde askerlik işlemlerini başlatır ve nihayetinde birliklerine teslim olurlar. Fakat, kimi zaman engeli olan vatandaşlarımızın bu hak ve görevi ifa etmeleri mümkün olmayabiliyor ve sonuç itibari ile askerlik işlemlerini askeri birliklerine teslim olmadan sonuçlandırarak çürük raporu ile askerlikten muaf tutulabiliyor. Peki ya ödenen Bedelli Askerlik paraları ne olacak? Çürük Raporunuz var ise paranızı geri iade alabilmeniz mümkün mü? Çürük raporu olanlar, muaf tutulamaması durumunda bedelli askerlik yapabilir mi? İşte tüm yönleri ile “Çürük Raporu Olanlara Bedelli Askerlik”…

Çürük Raporu Nedir? Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Askerliğe elverişli değildir raporu olarak bilinen “Çürük Raporu”, engeli belirli oranda olan hastalara, herhangi bir uzvunda eksiklik olanlara, akli dengesi yerinde olmayan kişilere ve herhangi bir psikolojik ya da fizyolojik probleme sahip kişilere verilmektedir. Tabii ki bunun bazı prosedürleri bulunmakta ve yasa ile yönetmelikler çerçevesinde belirlenen durumlara göre değişmekte olduğunu bilmek gerekir. Söz gelimi kilo fazlalığından askerlik muafiyeti olabileceği gibi zayıflık ya da hastalıktan dolayı da elverişsizlik alınabiliyor.

Çürük raporu almak için yoklama esnasında size bir takım evrakları temin etmeniz söylenir. Onlardan biri de sağlık raporudur. Sağlık raporunu herhangi bir Sağlık Ocağından ya da Aile Hekimliğinden temin edebilirsiniz. Ama eğer çürük raporu alacaksanız; bu durumda tam teşekküllü bir hastaneden Çürük Raporu almanız gerekir. Bunun da sağlık heyetince kabul görmesi gerekir.

 

Çürük Raporum var Bedelli Askerlik Durumum Nedir? Paramı Geri Alabilir miyim?

 

Eğer çürük raporunuz var ise; bu durumda bedelli ücreti iade meselesinin sizin için ne anlam ifade ettiğine bir göz atalım! Çürük raporunuz var ise ve daha önce bedelli askerlik başvurusu yaparak 15 Bin TL tutarındaki bedeli yatırmış iseniz; bu durumda paranızı tekrar alabilirsiniz. Üç Ağustos 2018 tarihi itibari ile bu ödemeyi yapmışsanız ve sonrasında herhangi bir gelişmeden dolayı çürük raporu almışsanız; bunu ispatlayarak, ödemesini alabilirsiniz.

 

Bedelliyi İptal Edip Para İadesi Alabilir Miyim?

Evet aşağıdaki örnek dilekçe ile başvurmanız mümkün.

 

Bedelli askerlik çürük raporu para iadesi için dilekçe

Bunun için dilekçede durumunuzu belirterek Askerlik Şubelerine bizzat başvurmanız gerekir. Belirttiğiniz banka hesabına para iadesi yapılacaktır!

 

Bedelli askerlik para iadesi dilekçe örneği

Bu konuda sizler için hazırlanmış bedelli askerlik çürük raporu iade için örnek dilekçe

 

 

……….. Şube Müdürlüğüne

Şubenizde 12345678912 Tc kimlik numarası ile asker alma işlemlerine katıldım ve …/…/2019 tarihinde on beş bin Türk lirası bedelli askerlik ücretini yatırdım. Ancak …/…/2019 tarihinde ek 1 de belirttiğim yapılan muayene sonucu askere elverişli değildir raporu almış bulunuyorum. Dolayısıyla bedelli askerlik için yatırdığım tutarı geri iade istemekteyim. Durumun değerlendirilip geri ödemenin yapılması hususunda;

Gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

 

Adres:                                                                                                                                                      İmza

Tel:                                                                                                                                                  Ad Soyad

               İban No:

 

Ek:1 Askerliğe elverişli değildir raporu

Not:

Arkadaşlar konu hakkında aklınıza takılan ne varsa veya neyi merak ediyorsanız alt kısımda yorum yaparak bizlere yazın mümkün olan en kısa sürede sizlere cevap vererek elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim.


Etiketler: , , , ,

Yorumlar
 1. Pitt dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, 2015 yılındaki bedelli askerlikten faydalandım ancak 2020 yılının Mart ayında doğuştan aortta 2 kalp kapakçığım olduğunu ve bunun askerliğe engel hal teşkil ettiği belirtildi. Acaba 2015 yılında yatırmış olduğum bedelli askerlik parasını iade alabilir miyim? Teşekkürler.

 2. Emre dedi ki:

  Parası iade olan varmı varsa
  Kac gün içinde iade ediliyor

 3. Seçkin dedi ki:

  Merhaba Benim Sol gözümde %90 görme kaybı var aile hekimi hastaneye sevk etti kurula çıktım doktor görme kaybımın %90 olmasına rağmen askerlik için elverişli onayı verdi bende tercihimi bedelli olarak değiştirdim Mart da sınıflandırma yapılacak ve birliğime teslim olucam gittiğimde tekrar muayene olucağımı söylediler yapılan muayene sonuçu elverişsiz raporu alırsam yatırdığım bedelli ücretini geri alabilirmiyim konuyla alakalı bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim teşekkür ederim

 4. Hi dedi ki:

  Bedelli askerlik celp tarihim ayın 23 u ama aile hekiminden sağlık raporu ile devlet Hastanesi’ne sevk edildim göğüs hastalıkları nöroloji ve KKB dan muayene oldum KKB dan 19/2 maddesini yazdılar sevk raporuna heyete çıkacağım ancak göğüs hastalıkları tomografi sonucum belli değil nöroloji deki doktor zaten muhafiyet almışsın sen KKB den dedi bana .diğer sonuçlarında alınca heyete çıkacağım acaba durum ne olur merak içindeyim?

 5. Mutlu dedi ki:

  Merhabalar, 1.5 sene önce okul bitiminde aile hekimine askerliği tecil ettirebilmek için sağlık raporunu onaylattırmıştım (muayene olmadan). Sonrasında ise sağlık sorunları ortaya çıktı kalp rahatsızlığı ve hipertansiyon olduğu belirlendi. Şu an bedelli askerlik için başvurdum ve martta gideceğim (başvuru sayısı kura için gereken sayının altında kaldığı için) askerlik şubesinden tekrar muayene olmayacağımı o raporun geçerli olduğunu söylediler. Şu an ne yapmam gerekir tekrar muayene olabilmek için? Muafiyet durumu söz konusu olur mu?

 6. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben son 3 yılda psikolojik tedavi gördüm en sonunda bedelli bile yapamayacağı anladım yarın sabah hastaneden rapor Alican sanırım askerliğe elverişli olmayan raporu para iadesi olucam mi olucaksa ne kadar zaman da oluyor yardımcı olup cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

 7. Kasım dedi ki:

  Merhaba! Ben 2018 yılında bedelli askerlik başvurusu yaptım ve ilk maueyenemde kilo fazlalalığından dolayi erteleme aldım ve bu sene gittiğimde tekrar erteleme aldım! 2020 ekim ayında tekrar muayene olmam gerekiyor da peki bu sonradan sıkıntı çıkarmasın mı ya da yatırdığım 15000 tlyi nasıl alabilirim? Teşekkürler.

  1. Fırat dedi ki:

   Bende sizinle aynı durumu yaşıyorum siz para iadesi alabildiniz mi

 8. Ahmet dedi ki:

  Benim kasimda bedelli askerligim var, ben temmizda tiroid ameliyati oldum, tedavim devam ediyor ekimde atom tedavisi alacam. Doktorum askerlik subesine basvur bu ameliyati olanlar asklerige gitmez dedi. Benim islem nasil olur gider miyim, yoksa elverissiz deyip para iadesi yaparlar mi?

  1. gölge dedi ki:

   ben hipertroid hastasıyım 15 yıldır euthyrox 125 kullanıyorum askerliğe elverişli değildir raporumu yarın alacağım 3. ertelememde devlet 3. yılında erteleme veriyor needen dersen bende ömür boyu ilaç kullanma zorunlulupu var ve askeriye de ilaç yasak bu sebeple tehlikeli buldukları bir hastalık oldupundan kanıtla dediler kanıtladım 2. heyet görüşmesinde yine de 3.ye erteleme verdiler bugun göründüm yarın heyet raporumu alacağım. hatta 2.heyet ertelemesinde bedelli hakkı bile kazandım ona rağmen erteleme verdiler. o parayıda iade almayı düşünüyorum.

 9. Cem aksoy dedi ki:

  kredi kartı borcum var bedelliden muaf olduğumdan dolayı geri alacağım fakat iban benim adıma olursa banka paraya el koyacak vekalet ile bu parayı alabilir miyim.. birine vekalet vererek olur mu.

  1. erol inanç dedi ki:

   cem merhaba benimde aynı sorunum var mesaj atabilirmisin

  2. erol inanc dedi ki:

   benimde aynı sorunum var ne yapabiliriz acaba çözdünmü sorunu

 10. Mustafa dedi ki:

  Merhaba, BD-25 döneminde askere gittim. 2009 yılında belimden ameliyat olmuştum. Askere teslim olduktan sonra bel ağrılarım nedeniyle 2. gün beyin cerrahisine sevk aldım. Doktor muayenesinden sonra bana olduğum ameliyatın askerliğe engel olduğunu söyledi. Mr, tomogtafi ve röntgen istedi ve sonuçlara göre heyete çıkabileceğimi belirtti. Sonuçlar askerlik bitimine 1 hafta kala çıktı ve doktor beni heyete sevk etti. Heyet askerliğe bu salı askerliğe elverişli değildir raporu verdi ve aynı gün sıhhi izinle birliğimden ayrıldım. Ancak bu verilen raporun ön rapor olduğu ve onay bekleyeceği söylendi. Onay gelene kadar asker olduğum belirtildi. Bu onay süresi ne kadar sürüyor ve bu sürede mesleğimi yapamayacak mıyım? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Orhan dedi ki:

   Merhaba durumunuz nasıl sonuçlandı para iadesi yapıldı mı tarafınıza. Aynı durumdayım çünkü bende

 11. Kadir dedi ki:

  Merhabalar ben kilo fazlalığından dolayı istemediğim halde çürük raporu aldim şu an maddi imkansizlikdan dolayı bedelli yapamıyorum ama askere gitmek istiyorum şu an fazla kiloyuda verdim tekrar gidebilirmiyim.

 12. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba, ben ücret yatırıp bedelli başvurusunda bulunmuştum.Kilo fazlam olduğu için beni son celp dönemlerinden birine atıp elverişli olmadığım notu düşüldü rapora.Eylül ayında tekrar muayene olmam gerekiyor ama benim hala kilo fazlam var.Benim düşüncem eğer yine almaz ve erteleme verirlerse bedelli hakkımın iptal olacağı ve muaf olmadan para iadesi yapılacağı, seneye de kilo verebilirsem normal asker olarak kabul edileceğim.Bununla ilgili nasıl bir yol izleniyor bilginiz var mı acaba ?

  1. Admin dedi ki:

   evet sizinki farklı bir durum bence bunu şubeye sormak gerek

  2. gölge dedi ki:

   bedelli hakkın baki ya sen iptal ettirebilirsin yada askeriye sana kullandırabilir hakkın her ertelemede baki kalır. sadece sana verilen erteleme kağıdındaki tarih aralığında askeriye ye başvurularını yap gerekli evrakları teslim et o zmana şahsen bedelli hakkını yakmış olursun.

 13. Reisko dedi ki:

  Merhaba , ben bedelli askerlik için gerekli sürelerde paramı ödedim. 24.dönem yani 1 temmuz 2019 tarihinde kışlaya teslim oldum ancak sonrasında kışlada rahatsızlandım ve beni hastaneye sevk ettiler. Hastane Doktoru da beni sağlık kuruluna sevk etti işlemin sonunda çürük raporu verdiler. Şimdi ben ödediğim bedeli geri alabilir miyim. Bana bunu ilgili kanun maddesi ile iletme şansınız var mıdır şimdiden teşekkürler

  1. Dogan dedi ki:

   Bu durumdan sonuc alabildiniz mi?

  2. Ahmet dedi ki:

   Hocam mrb lar bende aynı durumu yaşadım da siz para iadesi alabildiniz mi ?

  3. Ahmet dedi ki:

   Bu durumu ben yaşıyorum şuanda çürük alacam gibi para iadesi alabildinizmi acaba?

  4. Orhan dedi ki:

   Durumunuz nasıl sonuçlandı acaba? Aynı durumdayım çünkü

 14. Vedat dedi ki:

  Merhabalar ben bedelli askerlik yapmaktan vazgeçtim.11.07.2019 tarihinde askerlik şubemden dilekçemi doldurdum iban nunaramı da dilekçeye ekledim yalnız halen param hesabıma yatmış değil .Bu para iadesi ne zamn olur bir bilginiz varsa paylaşırsanz sevinirim

  1. mert dedi ki:

   ne kadar sürede para alldiniz

 15. Erol dedi ki:

  Merhaba hocam ben yurtdışında yaşıyorum ama fiziksel sorunlarım var bel bölgesin 4 disk kayması var vede burda yüzde 50 sakat sayılıyorum acaba askere elverişlimiyim ne yapmam lazım

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba geçmiş olsun muhtemelen burada da aynı sonuç çıkar. askerlik muayenesi sırasında durumu anlatır muayenenizi olursunuz ardından muaf olursunuz

 16. ismail dedi ki:

  Merhaba 24.08.19 bedelli teslim tarihim( 15bin liralik bedellilerden) dolayisi ile evrak alnama baslangic 09.08.19 gorunuyor. Normalde muayenem var fakat elverisli olmadigimi dusundugum fiziksel bir rahatsizligim var bunu kurul raporu ile kanitlamak icin 09-24 .08 arasi tum islemleri yapmam gerek askerlik subesinde 9 undan sonra seni yonlendirebiliriz dediler. Fakat gerek bayram ttatili gerekse istanbul oldugu icin hastsnede bu surecin bu kisa zamanda bitmesi cok zor.bu durumda ayin 24 unu gectiktten sonra benim raporum elverisli veya degil diye kesinlesirse normal sevk tarihimde teslim olmadigim icin bedellim yanar mi ya da nasil bir problem yaratir? simdiden tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Geçmiş olsun riske atmamak için askerlik şubesiyle görüşün derim

 17. Berkay dedi ki:

  hocam selamlar ben daha önce akciğerlerden ameliyat oldum şuan için elimde bi çürük raporu yok bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim ? önce bedelli ücretini yatırıp daha sonra askeriyeye muayene yemi gideyim ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba öncelikle geçmiş olsun doktorunuza durumunuzu anlattınız mı bu durumda çürük verilir mi diye sorun. Muayeneye girdiniz mi eğer girmediyseniz elinizdeki belgelerle muayenede durumu anlatın direk çürüğe ayırırlar zaten.

 18. hasan dedi ki:

  şu an ki askerlik durumum :sevk tarihi 30/11/2019 celp grubu 1 şubeye hastaneye gidip rapor alabilir miyim diye sormuştum nitekim kendileri gönderemeyeceklerini söylemişti bunun üzerine bana dedikleri sen kendi kafana göre rapor alamazsın ancak birliğine teslim olduğunda rahatsızlığını dile getirirsin demişlerdi. Gerçekten böyle bir hak varsa nitekim e devletteki ibare açıkça beyan etmiş.(Temel eğitime sevk edilecek yükümlülerden yoklaması olmayanlar yoklamalarını sevkleri öncesinde yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırmış olsa dahi rahatsızlığını beyan eden yükümlüler muayene için tekrar askerlik şubelerine müracaat edebileceklerdir. ) tekrardan gidip askerlik şubesi ile konuşacağım dediğiniz gibi de hastaneden rapor çıkarıp dilekçe de vereceğim eğer ki olmazsa nereye şikayet edeceğimi söyleyebilir misiniz? yardımınız için çok teşekkür ederim tekrardan

  1. admin dedi ki:

   Merhaba silsileyi takip ederek bir üst makama gidebilirsiniz. Veya cimer yolu var ama bunlar süreci uzatır durumu dilekcede izah edip raporu ekleyin hersey acık olursa tutumları değişebilir

  2. Fethi dedi ki:

   Aynı durum bende de mevcut, Pazartesi günü raporlarımla beraber askerlik şubesine gidip danışacağım. Sevk belgemi bile almıştım meğerse. Umarım geç kalmamışızdır

 19. hasan dedi ki:

  merhaba ben bedelli askerlik için başvuruda bulunmuş bulunmaktayım. askerlik yerimde belli. 2012 senesinde üniversiteye başlamadan önce askerliği ertelemek için muayene olmuştum aile doktoruna durumu izah etmeme rağmen (sağ omzumda doğuştan gelen kemik gelişim kısıtlılığı/sağ kolumu dışa doğru hareket ettirmekte sıkıntım var.) askerliğe elverişlidir ibaresi bulunmaktadır. 2018 yılında bedelli için başvurdum durumu askerlik şubesine bildirip tekrardan muayene olmak istediğimi söyledim ama oradakiler ancak bedelli zamanı geldiğinde birliğimin komutanına söylemem gerektiğini kendilerinin tekrardan beni muayene gönderemeyeceklerini söylediler. e devlette ise yoklama durumu bulunmasına rağmen sıkıntısı olanların tekrardan muayene olmak isterlerse yapabilirler ibaresi geçiyor bunu izah etmeme rağmen askerlik şubesi beni muayene göndermiyor. ne yapmam gerekiyor tekrardan muayene olmak için çünkü gerçekten göz görülür bir sıkıntım var lütfen yardımcı olunuz teşkkürler.

  1. admin dedi ki:

   Şuan ki askerlik durumunuz nedir hangi celpte askere alınacaksınız. Sizin yerinizde olsam rahatsızlığımı normal bir hastanede raporlar kanıtlarım daha sonra o raporu dilekçeme ek olarak ekler ve durumu açıkça bildiren bir dilekçe yazarak (e-devletteki ibareyi de belirterek) askerlik şubesine veririm. Dilekçe almamak gibi bir durum olamaz Yargıtay bu konuda açıkça cezalandırdı. (KARAR NO:2015/11885-26/05/2015 – Tebliğname No : 5 – 2012/253868). Ekli rapordaki sağlık durumum şudur e devlette belirtilen ibareye dayanarak yeniden muayene olmak istiyorum diye yazınız.

  2. osman ateş dedi ki:

   aynı durumu suan yaşıyorum 30 kasım celp donemım 15 kasımda gelin hastane işlemlerinizi başlatın diyorlar geç olmaz mı ne yapmam lazım bilmiyorum.devlet hastanesınde rapora başvurdum cıkacak dedı doktor sen askere elverişli değilsin dedi.siz durum ne oldu