Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Bedelli Askerlik Nasıldır – Ne Yaptırıyorlar?

04.01.2020

Bedelli askerlik, 39. Celp’e kalanlara kadar 15 bin TL ve 21 gün olarak yaptırılan ve ardından yeni celpler için ise 33 bin TL ve 1 ay olarak yaptırılan bir askerlik sistemidir. Bu sistem bazı yönleri ile eleştirilse de, aslında askerlik 21 gün dahi yaptırılsa da, gerçek anlamda kişinin hayatının bir parçası oluveriyor. Orada kazanılan dostluklar her ne kadar az olsa da, her ne kadar eğitim, içtima, mıntıka temizliği az yaptırıyor olsalar da, gerçekten de döndükten sonra gittiğiniz için kendinizle gurur duyabiliyorsunuz.

Bu yüzden bedelli askerlik nasıldır sorusuna aslında kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte; tadı damağınızda kalacak güzellikler ve zorluklar diyebiliriz.

 

Ne Yaptırıyorlar Bedelli Askerlikte?

Aslında bedelli askerliğin zaten ilk haftası, yol izni, ilk gün ve üniforma giyilmesi derken siz hiç farkına varmadan geçiveriyor. Son hafta ise; sürekli olarak tören provası yaptırılacağı için o da pek askerlikten sayılmaz. Ancak ortadaki hafta, eğitimin az da olduğu verildiği, zorlukların az da olsa hissettirildiği bir haftadır. Bu yüzden aslında sizin yapacağınız askerlik sadece 1 hafta olacaktır. Eğer 30 gün yapacaksanız da, bu durum ortadaki iki hafta olarak görülebilir.

 

Bedelli askerlikte nöbet, görev dağılımları ve silah taşıma gibi durumlar ile karşılaşmazsınız. Sadece ortadaki hafta eğitim amacı ile birkaç gün silah taşırsınız bu kadar. Yani aslında kısa süreli de olsa, her şeyden az yapacağınız bir süreçtir diyebiliriz.

 

 


Etiketler: , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.