Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe

Doğuda askerlik yapmak ve de özellikle “terör bölgesi” olarak adlandırılan bölgelerde askerlik yapmak, kimi zaman çok büyük tehlikelere neden olabilmektedir. Bu yüzden doğuda askerlik yapmamak, çoğu asker adayının en büyük isteğidir. Kimi zaman bu durumu kabullenmek söz konusu iken kimi zaman ise bunun olmaması adına bazı yollara başvurulur. Bu yollardan biri de doğuda askerlik yapmamak için dilekçe yazılmasıdır. Bu dilekçe, özellikle şehit veya gazi kardeşi veya aynı anda doğuda askerlik yapacak olan 2 kardeş için başvurulan bir yöntemdir.

 

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe Yazma Hakkı Var mı?

Evet! Eğer daha önce şehit veya gazi bir kardeş durumu olmuşsa ya da hali hazırda doğuda askerlik yapan bir kardeşiniz daha var ise; bu durumda, yasal olarak Doğu’da askerlik yapmama hakkına sahipsiniz. Bu, size ve tercihlerinize kalmış bir durumdur. Sadece bir dilekçe yazmanız ve durumu ifade etmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda, sizin Batı’ya sevk işleminiz ivedilikle yapılır ve görev birliğinize tesliminiz için gerekli yasal işlemler yapılır.

Abim doğuda askerlik yapıyor ben nerede yaparım diye sorusu olan ziyaretçilerimiz de yukarıda bahsettiğimiz durumdan faydalanabilir.

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe Yazma

Yazacağınız dilekçede durumunuzu detaylı bir şekilde belirtmeniz ve bu dilekçeyi, en yakın Askerlik şubesine iletmeniz gerekir. A4 kağıdına yazacağınız bu dilekçeyi aynı zamanda fakslamanız da mümkün. En kısa sürede sonucu E-devlet portali üzerinden veya yine askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz. Bu durum, bir sonraki celp dönemine kadar sonuçlanır.

Batıda askerlik yapmak için dilekçe örneği, kardeşi – abisi doğuda askerlik yapanlar için dilekçe örneği:

 

İLGİLİ ASKERLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Doğum tarihi …./…../…….. olan 12345678911 TC Kimlik numaralı asker adayıyım, …….. celbinde askere alınacağım fakat abim  ….. ili …. eğitim tugay komutanlığında askerlik yaptığı için askerlik görev yerimin batı illerinden birisine çıkarılmasını talep etmekteyim.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

Adres:

Tel:

 

Arkadaşlar dilekçe yazmakta zorlanıyorsanız ne nerede yazılır, imza – tarih nereye atılır bilmiyorsanız bu videoyu mutlaka izleyiniz:


Örnek dilekçeleri indirmek için: https://odevbul.com/soru/131

Dilekçe örneği için kafanıza takılan sorular varsa yorum kısmından sorarsanız yardımcı olabiliriz.

Hayırlı tezkereler.


Etiketler: , , , ,

Yorumlar
 1. Gökhan Aktay dedi ki:

  BEn dilekçe verdim de kaç günde sonuçlanır ben 1 ay önce vermiştim

 2. Hacı dedi ki:

  Ben doğuda terör bölgelerinde askerlik yapmak istiyorum. Kesin doğuya çıkması için izlemem gereken bir yol var mı.

 3. Okan dedi ki:

  Benim abim hakkaride yapti 2 kardesiz bende hakkariye dustum simdi burdan dilekce verdim batı ya gitmem laç günu bulur acaba

  1. Tuncer dedi ki:

   Okan kardeşim durumun ne oldu Batı’ya gittin mi ayan aynı olayı bende yaşıyorum

  2. ömer dedi ki:

   merhaba nasıl yaptınız acaba ? nasıl sonuçlandı