Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Hava Savunma Birlikleri Nerelerde Var?

Ülkemizde en az kara ve deniz savunması kadar, hava savunması da oldukça önemlidir. Hatta konvansiyonel muharip tekniklerinin değiştiği ve asimetrik savaş stratejilerinin daha da önem taşıdığı günümüzde, hava birlikleri çok daha büyük önem taşımaya başladı. Bu yüzden hava birlikleri, TSK’nın göz bebeği olarak kabul ediliyor. Hava savunma birlikleri, ülkemizde birçok bölgede konuşlanmış birlikler olup listesine sizler için aşağıda yer vermek istedik. İşte o liste…

 

Kara Havacılık Komutanlığı (Ankara)

Genel olarak bu komutanlıktan, ülkemizdeki tüm hava unsurlarının yönetim ve koordinasyonu sağlanmaktadır. Buradan da direkt olarak karargah birliklerine bildirilmektedir.

Kara Havacılık Eğitim Alayı (Ankara)

Kara ve hava unsurlarının tek elden yürütüldüğü eğitim alayı olarak Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bulunmaktadır.

Kara Havacılık Alayı (Malatya)

Malatya, ülkemizde en büyük komutanlıkların ve havacılık alay ve okullarının bulunduğu illerden biridir. Kürecik’e yakın olarak konuşlandırılmış olan bu havacılık alayı, Diyarbakır’a kadar geçerli bir alanı kapsamaktadır.

Kara Havacılık Alayı (İzmir)

Gaziemir’de bulunan bu kara havacılık alayı, ülkemizin NATO sınırları içerisinde kullandığımız askeri hava taarruz birlikleri arasında yer alır.

Kara Havacılık Alayı -Ankara 

Ankara’nın Yenimahalle mevkisinde konuşlanmış olan bu birlik, en yetenekli havacılık komandolarını ordumuza kazandırmaktadır.

Kara Havacılık Alayı (İstanbul)

İstanbul’un Sancaktepe mevkisinde bulunan bu havacılık alayı, en büyük havacılık alaylarından biri olarak bilinir.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.