Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Kolunda Jilet İzi Olan Uzman Olabilir mi?

Uzman olmak için bazı başvuru şartları vardır. Bu şartları sitemizdeki ilgili başlıktan öğrenebilirsiniz. Ama, başvuru şartlarını tamamlamak, uzman çavuş olmak için başlı başına yeterli değildir. Sonrasında mülakat da en az başvuru şartlarındaki durumlar kadar önemlidir. Zira, artık mülakat son adımdır ve fiziksel olarak burada kendinizi kanıtlamanız gerekecektir. Mülakat esnasında, pantolonunuz yukarı çekilir ve bununla birlikte atletleriniz çıkarılır. Vücudunuzda, uzman çavuşluk yapmanıza engel herhangi bir uzuv eksikliği, yamukluk, iş görememezlik, derin iz ve platin gibi durumlar var mı yok mu derinlemesine incelenir. Çünkü, uzman çavuş gerekirse sahada da görev alacağından ve aynı zamanda toplumun örnek gösterildiği bir makamı tevdi edeceğinden, bu durum oldukça önemlidir.

 

Kolunda Jilet İzi Olması Engel midir?

Kolunuzda jilet izi var ise bu durum, askerde uzman rütbesinde olmanızı etkileyebilir ama derin ve görünüm açısından problemli ise. Aksi durumda, sıyrık ve normal kesikler, bu durumda uzman olmanızda herhangi bir olumsuzluğa neden olmaz.

 

Ameliyat ve Yara İzleri Engel midir?

Yara izleri çok derin olmamak kaydı ile kesinlikle önemli değildir. Ama yüzünüzde olması, bu durumu değiştirebilir. Aynı zamanda, ameliyat izleri de olumsuz etkiler ama normal bir iz ise sorun yoktur. Normal şartlarda yara ve dövmelerde açık yerlerde 20 cm2 ye kadar yara izinde sorun çıkmıyor. Giysinin kapadığı yerlerde ise bu sınır 50 cm2 ye kadar çıkabiliyor.

 

Dövme ve Platin Engel midir?

Dövme, yapılan son değişiklikle birlikte, vücudun veya el-kol-ayak tamamını kaplamıyorsa problem teşkil etmez. Platin ise, kesinlikle uzman erbaş ve çavuş olmanızda sıkıntı yaratır.

Ayrıca askerlik muayenesinde dövme sorunu ve yaralar gibi unsurlar kontrol edilmektedir.

Kafanıza takılan herhangi bir soru varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.


Etiketler: , , ,

Yorumlar
  1. Baris dedi ki:

    Zorunlu askerligimde yedek astsubay olatak gitmek istiyorum gemi makinalari mezunuyum yanliz vucudumda dovmeler var zorunlu askerlik yedek astsunayliktada sorun olurmu

    1. Anıl dedi ki:

      Sorun oldu mu?