Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Komando Olmak İçin Şartlar Nelerdir – Gerekenler

Birçok gencin hayalini süsleyen “meslekler”’den biri de hiç kuşkusuz komando olmak vardır. Komando olmak, hem özgüvenin hem de değerlerin yansıtıldığı önemli bir kavramdır. Sadece maddi anlamda değil aynı zamanda profesyonel askerlik kavramına haiz olmanın da getirdiği bir seçimdir. Bu yüzden komando olmak sizin de tercih edebileceğiniz bir seçim olabilir. Peki, eğer bu konuyu gerçekten merak ediyorsanız ve “Komando Olmak İçin Şartlar Nelerdir?” sorusuna cevap arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda, nasıl komando olacağınıza ve hangi şartları karşılıyor olmanıza göz atacağız. İşte her yönü ile komando olmanız için gerekli şartlar…

Komando Nasıl Olunur?

Caydırıcılık ve savaş şartlarında etkin görevleri üstlenebilecek fiziksel ve ruhsal yeterlilikte olanlara komando denmekte. Her asker komando olamaz. Bunun için bazı yeterlilikleri sağlamak ve bazı testleri geçmek gerekir. En zor sahalarda ve en zor hava şartlarında bile mücadele etmesi gereken komandoların sahip olması gereken ilk yeterlilik, fiziksel ve psikolojik olarak kendilerini bu mesleğe hazır hissedebilmeleridir. Bununla birlikte; kilo ve boy şartlarını da sağlamaları gerekir. Aynı zamanda, daha önce yüz kızartıcı herhangi bir adli ya da fiziki eyleme karışmamış olması gerekir. Yaş sınırı da ayrı bir konu. Gereken şartlar ve boy kg uyumu hakkında yazımıza devam edelim.

Komando Olmak İçin Boy Kg Şartları Nelerdir?

Komando olmak için fiziksel ve psikolojik şartları karşılıyor olmak gerekir. Komando olmak için kesinlikle en az 160 cm boyunda olmanız gerekir. Kilo boy oranı olarak ise bazı şartları sağlamanız gerekir. Seçilebilmek için boy ile uyumlu bir kilo standardını karşılamanız gerekir. Örneğin boyunuz 160 ise bu durumda 1 metre çıkarılarak ve 10 eklenip çıkartılarak ideal kilonuz baz alınır. Bu durumda 60+10=70 ve 60-10=50 kg aralığında olmanız gerekir. Ya da 190 cm için 80-100 kg aralığında olmanız gibi.

Göz kusurları kesinlikle toplamda 3 dereceyi geçmemeli. Miyop+astigmat+hipermiyop göz dereceleri ayrı ayrı hesaplandıktan sonra toplanır ve toplam derece 3 dereceyi geçmemeli. Mesela miyop 1.75+ hipermiyop 1 ve astigmatı 2 olan bir kişi toplamda 4.75 derece göz kusuruna sahip olduğu için komando olamaz!

Astım ve Koah hastalıkları gibi sahada aktif mücadele etmenizi önleyen solunum hastalıkları ve diğer ağır hastalıklara sahip olmamanız gerekir. Bunun için tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından geniş sağlık raporu istenmektedir. Eğer sağlık sorunlarından herhangi biri ortaya çıkarsa ve durumu belirtmeniz halinde Komando olamaz raporu tarafınıza düzenlenebilir.

Ameliyat Olanlar Komando Olabilir mi?

Maalesef cerrahi operasyon geçirenler komando olarak görev alamazlar.

Gönüllü komando nasıl olunur?

Askere alınmadan önceki yoklama esnasında ekrandaki “komando olmak istiyorum” kutucuğunu seçmeniz durumunda gönüllü olarak komando birliğine başvuru yapmış olursunuz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi komandoluk tamamen gönüllülük unsurlarına dayanmalıdır. “Yoklamada komando olmak istiyorum işaretledim acaba ne olur?” soruna gelince bu seçeneği işaretlediyseniz ve sağlık sorunlarına dair bir bulgu yoksa askerliğe yüksek ihtimal komando olarak alınırsınız. Unutmayın komando olmak pişmanlık değil bir gurur verici anıdır.

komando-olma-sartlari-logo


Etiketler: , , , , , ,

Yorumlar
  1. üzeyir dedi ki:

    İyi akşamlar lütfen mesajı ima cevap verebilirmisiniz ben ağrı Diyadin 10.08 2000 doğumluyum 18.07 2019 muynemi oldum celp tercihi yaptim çimlere başvuru yaptım gelen yazı kayitlarimzda yapilan inceleme neticesinde Şubat 2020 siflandirma döneminde sevke tabi olduğunuz tespit edilmiştir Şubat 2020 celp ve sevkin icarsi Ocak Şubat Mart yapilacağindan bu aylardan birine planlanmaniz yapilabilir lütfen cevap

  2. Faruk dedi ki:

    Asal başvuruda komando olmak ister misiniz sorusuna evet yanıtını verince eğer çıkarsa 6 ay mı yoksa 12 ay mı askerlik yapıcaz? Eğer 12 ay ise maaş durumu nedir acaba?