Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Muayene Olduktan Sonra Askerlik Tecil Edilir mi?

Askerlik sürecinde bazı şeyler gerçek anlamda asker adaylarının kafasını karıştırmaktadır. Bunlardan biri de muayene olduktan sonra askerliğin tecil edilip edilmeyeceğidir. Aslında tecil işlemi için sülüs kağıdının size gelmesi dahi bir sorun teşkil etmez. Sadece geçerli bir sebebinizin olması ve 1111 Sayılı Askerlik kanunun 35, 36 ve 37. Maddelerinde geçen sebeplerden birinin olması yeterlidir. Peki ne diyor bu kanunlar ve maddeleri?

 

Muayene Oldum Tecil Ettirebilir miyim?

Muayene olduktan sonra askerlik şubesi, gereken işlemlerinizin yapılması için evraklarınızı TSK Personel İşlerine gönderir ve buradan sonra artık sevk belgeleriniz hazırlanır. Eğer e-devlet üzerinden artık sevk belgenizin düzenlendiğini görmüş ve bundan sonraki süreçte tecil ettirmek istiyorsanız; tecil ettirme sebebinizi askerlik şubenize belirtmeniz gerekiyor. Herhangi bir eğitim düzeyini bitirdiyseniz, bunun üstü olan bir eğitim düzeyine başladığınızı gösteren öğrenci belgenizle başvurabilirsiniz. Bununla birlikte aynı zamanda hastaneden bir sağlık raporu da alarak aynı işlemi yaptırabilirsiniz. Yani iki sebebiniz olabilir, birincisi eğitiminize devam etmeniz, ikincisi sağlık sorunlarınız.

 

Yine son zamanlarda şehit kardeşi olmanız, bebek sahibi olmanız ve psikolojik olarak olumsuz etkileneceğiniz ve askerliği yapmanıza engel bir durum ile karşılaşacağınız bir olumsuzluk olması durumunda da askerlik tecil işlemini yapabilirsiniz. Tüm bu işlemleri yapabilmek için en kısa sürede askerlik şubesine bireysel olarak giderek durumunuzu belirtmeniz gerekiyor.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.