Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Sözleşmeli Er Evlilik Şartları (Yatı İzinleri)

Askerlik mesleğini icra etmek üzere ücretli olarak sözleşmeli er pozisyonunda çalışmak, çoğu kişinin hayalini süslemektedir. Hem maddi kazanç elde etmek hem de belki de hayalindeki meslek olan askerliği yapmak adına her genç bunu düşünebilir. Tabii ki bunu düşünen herkes kolaylıkla sözleşmeli er pozisyonunda çalışamaz. Bunun için bazı şartları karşılamak gerekir. Mesela evlilik şartları gibi. Biz de bu yazımızda sizlere askersitesi.net olarak, sözleşmeli er pozisyonunda çalışmak isteyen asker adaylarının evlilik şartlarına detaylı bir şekilde değinmek istedik. İşte tüm yönleri ile sözleşmeli er evlilik şartları…

Sözleşmeli Er Nedir? Nasıl Sözleşmeli Er Olunur?

Sözleşmeli er kavramını tanıttıktan ve nasıl olunur sorusuna cevap araladıktan sonra, sözleşmeli er evlilik şartlarına göz atmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Günümüzde, bildiğiniz üzere askerlik bir görev tanımı içerisinde hak ve ödevlerin ifa edildiği vatan görevi olarak bilinse de, artık meslek olarak da ifa edilmektedir. Bu mesleği icra etmek için kadrolu ya da sözleşmeli olmak gerekir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalıştırılmak üzere, 20 yaşını dolduran ve 25 yaşını geçmemiş olan her gencin, geri görev ya da alan görevinde kullanılmak üzere sözleşmeli er pozisyonunda alımlar alınmaktadır. Bu alımlar, TSK’nın ihtiyacı ve devlet bütçesinin el verdiği kadar olabilmektedir. Kadrolu ya da sözleşmeli alım başlatan TSK, kendi ihtiyaçlarını bu sayede karşılamayı amaçlamaktadır.

Sözleşmeli er olabilmek için internet üzerinden online başvuru yapmalı ve teknik muayenelerin sonrasında mülakatı geçmek gerekir.

 

Sözleşmeli Er Evlilik Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er evlilik şartı ise, karşılamanız gereken bir diğer şartlardandır. Evlilik durumu, sözleşmeli er kadrolarına atanmak için hiçbir sorun teşkil etmez ve evli olma ya da olmama, sözleşmeli er olabilmek için bir ön şart değildir. Ama son zamanlarda, en çok tartışılan konu olan “Askerlerin Eve Çıkma” isteği ise yavaş yavaş bazı şartlar mukabilinde çözümlenmeye başlandı. Buna göre, mesai saati biten er ve erbaşlar, ailelerinin yanına gidebilecek ve eğer mesaileri yoksa, bir sonraki mesai saatine kadar aileleri ile vakit geçirebilecek. Aynı zamanda, doğum ve evlilik izni de verilmektedir. Tayin durumu ise eşinin olduğu yere tayinini isteyebilir. Bunun için 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Devlet Kurumları Personel Görevleri Hakkında Kararname şartlarını karşılıyor olması gerekir. Ve bu kararnamedeki 6.şartı karşılamak ve istenen 7 yılı doldurmak gerekir.

Sözleşmeli er yatı izni

Ayrıca Mayıs 2018 deki kanun düzenlemesiyle birlikte sözleşmeli er ve erbaşın çalıştığı yerde ikamet etmekte olan anne baba veya evli kız ile erkek kardeşlerin yanına gece yatısı izni tanınmıştır.


Etiketler: , ,

Yorumlar
  1. Serpil dedi ki:

    Merhaba Ayrıca Mayıs 2018 deki kanun düzenlemesiyle birlikte sözleşmeli er ve erbaşın çalıştığı yerde ikamet etmekte olan anne baba veya evli kız ile erkek kardeşlerin yanına gece yatısı izni tanınmıştır yazıyo hangi kanun tarih dosya no vb bilgi verebilir misiniz