Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Sözleşmeli Öğretmen Askerlik Tecil – Ek –A

Sözleşmeli öğretmenlerin askerlik tecil işlemleri yapabilip yapamayacaklarını ve Ek-a’nın neler ifade ettiğini bu yazımızda sizler için ele almak istedik. Sözleşmeli öğretmenler hangi kapsamda Ek-a’dan faydalanabilirler ve bu durumda tecil olması durumunda maaş almaya devam edip edemeyeceklerini sizlerle paylaşmak istedik. Aynı zamanda tecil işlemi yapılabiliyorsa ne zamana kadar yapılabildiğine bir göz atacağız. İşte tüm detayları ile sözleşmeli öğretmen askerlik tecil – ek –a.

 

Sözleşmeli Öğretmen Askerlik Tecil

Daha önce sözleşmeli öğretmenler, tecil işlemini sadece 2 yıl süreliğine yapabilmekteydi. Bu yüzden birçok sözleşmeli öğretmenler bu noktada mağduriyet yaşamakta ve bu durumu ilgili kurumlara bildirmekteydiler. Ancak son yıllarda bu aşamada sözleşmeli öğretmenler için bazı iyileştirmeler yapıldı ve sözleşmeli öğretmenler için tecil işlemi hem daha kolay hale getirildi hem de daha uzun süreli olarak uzatılma hakkı tanındı.

 

Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği’nde de açıkça belirtildiği üzere sözleşme süreleri baz alınarak işlem yapılabilmektedir. Ancak tek husus bu noktada, askerlik şubesine bu durumun belirtilmesi oldu.

 

Sözleşmeli öğretmenlik artık stajyer öğretmenlik olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden Ek-A’ya ihtiyacınız vardır. Bu yüzden ilgili birimlerden Ek-A’yı alarak askerlik şubesine diğer evraklarınız ile teslim etmeniz gerekiyor. Bu belgeyi de MEB müdürlüklerinden bizzat başvuru yaparak alabilirsiniz. İşlemlerinizi sadece birkaç dakikada yaptırarak, sözleşmeli personel sınıfını tamamlayana kadar tecilinizi yapabilirsiniz.


Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.