Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Sözleşmeli Öğretmen Askerlik Tecil İşlemleri

Sözleşmeli öğretmenler, askerlik tecil işlemlerini artık daha kolay yapabilir hale geldiler. Daha önceleri, üniversite mezunları oldukları için sadece 2 yıllık tecil işlemine tabi tutulan ve ardından askerliğe çağrılan sözleşmeli öğretmenler, artık tecil işlemlerini “sözleşmeli öğretmenlik” kısmına göre yapabilir ve daha uzun tecil süresi almaya hak kazanır. Peki süreç nasıl işler ve kaç yıl tecil hakkı kazanılır?

 

Sözleşmeli Öğretmen Kaç Yıl Tecil Ettirebilir?

Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği gereğince artık Sözleşmeli Öğretmenler, atamaların yapılıp kadrolu öğretmenliğe geçene kadar tecil yaptırabilirler. Bu da sözleşme süresi baz alınarak yapılır ve adayın bunu askerlik şubesine bildirmesi gerekir.

Peki burada işlem nasıl sürdürülecek? Burada yapmanız gereken şey, MEB bünyesindeki sözleşmeli personel alanında “Stajyer öğretmen” sıfatına göre başvuru yapmanız gerekir. Çünkü sözleşmeli öğretmenlik, stajyer öğretmenlik gibi kabul edilmekte ve mevzuatlarda bu şekilde düzenleme bulunmakta. Bu da Ek-A belgesi ile belgelendirilmek zorunda.

 

Sözleşmeli Öğretmen Askerlik Tecil İşlemleri

Öncelikle stajyer öğretmen olarak görev aldığınıza dair bir formu, bağlı bulunduğunuz MEB müdürlüğünden temin almanız gerekir. Öğretmen sitesi haberine göre Ek-A belgesi ile birlikte, Askerlik şubesine başvurarak, burada resmi başvuruyu yapmanız gerekir. Başvurunun yapıldığı 30 gün içerisinde E-devlet portali üzerinden sonucu öğrenebilir veya bağlı bulunduğunuz Askerlik şubesinden sonucu öğrenebilirsiniz.

Tecil işlemlerini, sözleşmeli personel (öğretmenlik) durumunuz ortadan kalkana kadar yani kadrolu pozisyona geçene kadar otomatik olarak devam edecektir.


Etiketler: , ,

Yorumlar
  1. Öğretmen dedi ki:

    Sözleşmeli öğretmenim. Geçen sene tecil yaptırmıştım ve 21 Mayıs 2020 ye kadar tecilli gözüküyor. Tecilimi uzatmak için tekrar müracaat etmen gerekiyor mu yoksa kadro alana kadar otomatik olarak uzayacak mı? İkinci olarak sözleşmeli öğretmene asker öğretmenlik yolu var mı? Bazı kişiler yaptığını söylüyor.

    1. mehmet dedi ki:

      nasıl tecil ettiniz bende sözleşmeli öğretmenim