Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Sülüs Alıp Askere Gitmeme ve Cezası

Birçok asker adayı sülüs yani daha çok bilinen adı ile sevk belgesi almasına rağmen bazı nedenlerden dolayı askere gidememektedir. Bu durumda, bazı yasal ve idari cezalar uygulanabilmektedir. Bu durumun ortadan kalkması ve bunu resmi olarak bir suç unsuru olmaktan çıkarmak için neler yapılabilir? Hangi durumlarda asker kaçağı olmuş olursunuz? Hangi durumda idari para cezası ya da diğer cezalar sizleri bekliyor olacak? İşte tüm yönleri ile “Sülüs Alıp Askere Gitmeme ve Cezası”…

Sülüs Nedir?

Öncelikle merak edenler için sülüsün ne anlama geldiğini ifade etmek gerekir. Sülüs ya da daha çok bilinen adı ile sevk belgesi, askerlik teslim tarihleri (celp dönemleri) içerisinde, askerlik işlemlerinin bitmesinden sonra, hangi birliğe, hangi tarih aralıklarında teslim olacaklarını ifade eden belgedir. Bu belgeyi, aynı zamanda e-devlet portali üzerinden de dilediğiniz zaman alabilirsiniz.

Sülüs belgelerinde, asker adayının, askerlik yapacağı il, ilçe ve birlikleri yazılıdır. Hangi aralıklarda bu birliğe teslim olması gerektiği belirtilir. Bu süreye kesinlikle riayet etmek gerekir. Aksi durumda, geçerli bahane olmaması durumunda bir takım yasal ve idari mevzuatlar sizleri bekliyor olacak!

 

Sülüs Alıp Askere Gitmemek

Herhangi bir sebepten dolayı sülüs belgesi elinize ulaşmasına rağmen askeri birliğinize o süre içerisinde teslim olmamanız durumunda, bakaya yani asker kaçağı olmuş olursunuz. Evlilik, eğitim, ölüm ya da sağlık sorunları gibi durumlar, sülüs gelmesine rağmen sizi askerlikten men eden gelişmeler olabilir ve bu yüzden askeri birliğinize teslim olmamış olabilirsiniz. Ama bu durumda bazı idari ve yasal cezalar sizleri bekliyor olabilir.

 

Sülüs Alıp Askere Gitmeme Cezası

Asker kaçağı olmanız durumunda, her gün faizi ile katlanan bir idari ceza ile muhatap olmuş olursunuz. Aynı zamanda birliğinize teslim olmanız gereken tarih ile sizin teslim olduğunuz tarih arasında az bir süre var ise; bu durumda birlik komutanınız size kendi inisiyatifinde cezalar da verebilir.

 

Sülüs Alıp Askere Gitmeme Cezasına Çözüm

Eğer, saire sebeplerden dolayı sülüs gelmesine rağmen askere gitmeniz için bir engel var ise; bu durumu askerlik şubesine bildirmeniz gerekir. Gerekli görüldüğü takdirde size dilekçe doldurmanız söylenebilir. Bu durumda, neden askeri birliğe teslim olmadığınızı belirtebilir ve bir sonraki celp dönemine yetiştirilmenizi talep edebilirsiniz.

 

Sülüs geldikten sonra tecil olur mu?

Buradaki acemi birliği belli olduktan sonra tecil ettirilir mi yazısını okumanızda kesinlikle fayda var. Bazı durumlarda sülüs aldıktan sonra tecil imkanı elbetteki mevcut.


Etiketler: , , ,

Yorumlar
 1. İbrahim dedi ki:

  Bende sizinle aynı durumdayım bilgisi olan varsa söylesin lütfen

  1. Admin dedi ki:

   Değerli okuyucularımız; Sülüs kağıdınızı adıktan sonra da tecil hakkınız halen vardır. Bu durum askerlik şubesinin değerlendirmesine bağlı olmakla beraber mümkündür. En kısa zamanda beklemeden askerlik şubenize gidip durumunuzu belirterek tecil başvurusu yapın.

 2. Muhammed ortac dedi ki:

  Ben oğreciyim aol. Sulus geldi ama ogrenciligim aktif tekrardan tecil ettirmek okuluma devam etmek istiyorum lutfen soylermisiniz mumkunmu tecil etmek sulusu ogrencililkle zamanim kalmadi?

  1. Emre Yurdabak dedi ki:

   Merhaba , Mayıs celpinde askere gidicem yalnız kronik astımım var ve bu salgın dolayısıyla askerliğimi erteletmek istiyorum.Böyle bir imkanım var mı ?