Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Tecil Bozdurduktan Sonra Ne Zaman Askere Giderim?

Askerlik konularında Tecil, genellikle iş veya özel durumlar (hastalık, kilo vb) nedeni ile 1-2-4 yıllık uzatma anlamına geliyor ve bu durumların ortadan kalkmasından dolayı yükümlü hale gelmenize neden oluyor. Tecil durumunun kendiliğinden kalkmasının yanı sıra direkt olarak sizin tarafınızdan tecil bozdurulabilir. Peki bu durumda ne zaman askere gitmeniz gerekiyor? İşte askerlik tecil bozdurma işlemlerinde tüm sorular ve merak edilenler birlikte aklınızdaki soruların yanıtı…

 

E-Devlet Üzerinden Tecil Bozdurma

Tecil işleminizin sona ermesini beklemeden, dilediğiniz zaman tecil bozdurabilirsiniz. Ancak bunun yapılmasına müteakip ilk celp döneminde askerliğe hemen alınamayabileceğinizi göz ardı etmemeniz gerekiyor. Zira, bunun için Personel Daire Başkanlığı, sınıf ve tertip düzenlemeleri yaparak, sizin ilgili celp dönemine yetişip yetişmeyeceğinizi belirlemektedir. Bu yüzden siz işleminizi bitirmiş olsanız ve sevk işlemlerinizi tamamlamış olsanız dahi, askerliğe hemen gidemeyebilirsiniz. Peki işlemleri nasıl yapabilirsiniz?

 

Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden E-Yoklama alanında yer alan Asal Yoklama Başvurusu sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz. Burada söz konusu bir tecil işleminiz varsa; öncelikli olarak bunun iptal edilmesi istenecektir. Bunun için de zaten ilgili alanda yer alan; “Başvuru Formu Ön İzlemesini” , “İletişim Bilgilerini”, “Fotoğraf Düzenlemesini”, “Sağlık Durumu”, “Öğrenim Durumunu”, “Celp Tercihinizi”, “Bilgilendirme ve Onay Formunu”  ile “Hakkında Bilgi Formunu” ve “Anket kısmını” doldurduktan sonra zaten tecil işleminiz otomatik olarak bozdurulacaktır.

 

Tecil Bozdurduktan Sonra Ne Zaman Askere Giderim?

Tüm bu işlemleri yaparak tecil bozdurduktan sonra, genellikle 1 ve 2. Celp dönemleri değil de sonraki celp dönemlerine yetiştirilebilirsiniz. Dilekçe ile şansınızı ilk iki celp için deneyebilirsiniz.


Etiketler: , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.