Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Uzman Çavuş – Uzman Erbaş Göz Şartları

Uzman çavuş ve uzman erbaşlık, son zamanların en fazla rağbet gören mesleklerinden biri olmuştur. Profesyonel askerlik sistemine giriş sayesinde, artık bu mesleği icra edecek olan kişiler için bazı iyileştirmeler yapılmış ve birçok anlamda önleri açılmıştır. Bununla birlikte, en büyük iyileştirme maaş artırımı ile yapılmıştı. İşte hal böyle olunca, çoğu aday için başvuru şartlarının aranması ve bu şartların karşılanıp karşılanmadığı soruşturulmaya başlandı. İşte biz de bu yazımızda, uzman çavuş ve uzman erbaşların adaylık ve başvuru için en çok dikkate alınan Göz şartlarına değinmek istedik. Hangi göz kusurları hangi derecede olmalı, hangi göz kusurlarının hiç olmaması gerektiği ve diğer detaylara değinmek istedik hatta geçen ki uzman çavuş olma şartları konumuzda kısaca değinmiştik. İşte göz hakkında tüm detaylar…

 

Uzman Çavuş – Uzman Erbaş Göz Şartları Neler?

Öncelikle en fazla rastlanan göz kusurları olan; miyop, hipermetrop ve astigmat kusurları, herkeste belirli derecelerde olur. Bu, gözün normal durumudur. İnsanoğlu var olduğu ilk günden beri bu göz durumları ile karşı karşıya kalır. Ama bunun dereceleri fark edilmeyecek kadar az olabilir veya çok yüksek derecelerde olabilir. İşte uzman erbaşlar için ise durum tam da burada devreye giriyor. Yani, bu kusurların olup olmaması, sizin uzman çavuş veya uzman erbaş olmanızı olumsuz etkilemez. Tek sıkıntı her bir göz için toplamda 3 derecenin üstüne çıkılmaması durumudur.

 

Göz Dereceleri Nasıl Hesaplanır?

Miyop+Hipermetrop+Astigmat dereceleri toplamda 3 dereceyi geçmemesi gerekir. Mesela; Miyop 1, Hipermetrop 0.75, ve Astigmat 1.75 ise toplamda 3.5 derece olacağından mülakatı geçemezsiniz. Miyop 0.75, Hipermetrop 0.5 ve Astigmat 1.5 ise toplamda 2.75 olacağından sıkıntı olmaz. Ama tekrar hatırlatmak gerekirse; her bir göz için 3 derece koşulu aranır!

Göz çizdirme göz tembelliği veya astimat miyop sorunlarınız hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.


Etiketler: , , , ,

Yorumlar
  1. muhammed dedi ki:

    Yardımcı olursunuz çok sevinirim göz tembelliğinde derece varmı benimde sol gözümde var 10/8 felan görüyorum sağ sıkıntısız cevep verirseniz çok sevinirim

  2. Ekrem dedi ki:

    Göz tembelliği direk eleme sebebi mi yoksa derecesi var mı

  3. Yahya Duranoğlu dedi ki:

    Sol gözde tembellik var fakat numara 0.75 uzman çavuşluk sağlık taramasında problem olur mu ?