Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Uzman Erbaş Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Uzman erbaş olmak, hem esnek çalışma süreleri, hem eskisi gibi zor saha ve alan işlerinin olmaması hem de özellikle “dolgun” maaşından dolayı, askerlerin gözde mesleklerinden biridir. TSK içerisinde en fazla personel ihtiva eden bu kadrolara atanmak da eskisi gibi zor değildir. Özellikle profesyonel askerlik sonrasında, sözleşmeli pozisyonda binlerce uzman erbaş alımı yapılmaktadır. Pek, göz durumunda tutun da boy şartına, eğitimden tutun da fiziki şartlara değin tüm durumlar için başvuru şartlarını biliyor musunuz? İşte uzman erbaş olabilmeniz için aranan nitelikler.

 

Uzman Erbaş Olmak İçin Hangi Nitelikler Aranır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her 20 yaşını doldurmuş ilkokul mezunu erkek, uzman erbaş pozisyonu için başvuru yapabilir. Askerlik mesleği içerisinde er ve erbaş olarak görev almış ve görevini tamamlamış olmak. Birlik Komutanlığınca Nitelik Belgesi adı altında bir sınav yapılır ve bu sınavdan 80 ve üzeri almanız beklenir. Ardından mülakatlarda da en az 70 puan ve üzeri almanız gerekir. Bu toplam puanlar ile sıraya konularak, kontenjan dahilinde işe alımınız sağlanır. En fazla 28 yaşında olmanız ve 28’den gün almamış olmanız gerekir. Boy ise en az 1.64 cm ve en fazla 2.10 cm olmak zorunda. Bununla birlikte, göz kusurları arasında en yaygın olarak görülen miyop, hipermetrop ve astigmat değerlerinin ise toplamda 3 derece ve altında olması beklenir. Bu her bir göz için beklenen dereceleridir. Bu konu hakkında uzman erbaş göz şartları adlı konumuzdan detaylıca inceleyebilirsiniz. Astimat miyop göz tembelliği gibi konuları orada değindik.

Uzman erbaş olmayı neden istiyorsunuz ve bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşırsanız herkese yararınız dokunur.


Etiketler: , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.