Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Uzman Erbaş Sözleşme Bitmeden Ayrılma Tazminatı

TSK, sözleşmeli personel alımını her yıl yapmaktadır. Her yıl binlerce sözleşmeli er ve erbaş, TSK bünyesinde çalıştırılmak üzere farklı şehirlere ve farklı birliklere yönlendirilmektedir. Genellikle bu şehirler, Doğu illeri olmaktadır. Çoğu uzman erbaş, atandığı yerlerle ilgili olumsuz düşünceleri veya herhangi bir nedenden dolayı, mesleklerine son vermek ister. Ama bu durumda, sözleşme maddeleri fikirlerini değiştirebilir. Zira, uzman erbaş olanların imzaladıkları sözleşmede cayma durumunda karşılaşacakları durumlar detaylı bir şekilde sunulur ve bunu da kabul ettikleri için cayma durumundaki sorumluluklarının yerine getirilmesi istenir. Peki, sözleşme bitmeden uzman erbaşların tazminat durumunu hiç merak ettiniz mi? İşte cevaplar…

 

Uzman Erbaş Sözleşme Bitmeden Ayrılma Tazminatı

Eğer, sözleşme süreniz olan 7 yıl (Son askerlik düzenlemesi ile bunun 4 veya 3 yıla düşürülmesi kararlaştırıldı resmileştirilmesi bekleniyor) tamamlanmadan önce görevinizden ayrılırsanız; bu durumda herhangi bir tazminat hakkınız olmaz/olamaz. Bunun için kendi kusurunun olmaması ve emeklilik durumunun olmaması gibi şartlar aranır. Ama sadece istendiği için uzman erbaş sözleşmesi tek taraflı sonlandırılırsa; bu durumda tazminat alımı söz konusu değildir.

 

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Eğer görev süreniz olan 7 yıl mecburi süreyi doldurmuş iseniz (Yeni askerlik yasasına göre bu süre düştü) bu durumda, tazminat hakkını elde etmiş olursunuz. Tazminat ise 13.558 gösterge kat sayısı baz alınarak hesaplanır. 13.558 ile memur prim günü ve derecesi çarpılarak bir hesap ortaya çıkar ve bu hesap doğrultusunda tazminat bedeli ödenir.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.