Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Uzman Erbaş Sözleşme Süresi Kaç Yıldır?

Askeri personel arasında en fazla görev tanımı bulunan ve tertip ve sınıflandırmada en fazla sayıda istihdam sağlanan uzman erbaşlık ile ilgili onlarca farklı soru işareti bulunmaktadır. Özellikle geçtiğimiz günlerde askerlik yasasında yapılan köklü “reformlar” ile birlikte bu soru işaretleri daha da artmış ve asker adayları uzman erbaş pozisyonu için bir kez daha düşünmeye başladı. Aslında bu olumlu anlamda bir gelişme olarak da kabul edilebilir. Zira, yeni düzenlemeye göre uzman erbaşlık sözleşme süreleri, bariz ölçüde düşürüldü. Üstelik jandarma erbaşları ve uzman çavuşlar için de aynı iyileştirme yapıldı. Peki, son düzenlemeler ile birlikte, Uzman erbaşların sözleşme süreleri ne oldu? İşte detaylar…

 

Uzman Erbaş Sözleşme Süreleri

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bir askerlik yasası çıkarılarak, askerlik hem her sınıflandırma için 6 aya düşürüldü hem de profesyonel askerlik adına ilk radikal adım atıldı. Bununla birlikte 30 gün askerlik ve 35 bin TL karşılığında bedelli askerlik de eklendi. Daha önce belirlenmiş olan sözleşmeli erbaş süresi olan 7 yılda da değişiklik oldu.

Uzman erbaş sözleşme süresi ne kadar?

Buna göre 2 yıldan az ve 5 yıldan fazla olmamak kaydı ile sözleşmeli erbaş süresi belirlenmiştir. Bu durum aynı şekilde jandarma çavuş ve erbaşlar için de geçerli. Bu süre içerisinde sözleşme kesinlikle bozulamaz. Bazı kadrolarda yer alan “evlenemez” durumu çiğnenemez. Aksi durumda, idari para cezaları ve çalışmaktan kaynaklanan tazminat gelirinden mahrum bırakılırlar.


Etiketler: , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.