Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Uzman Erbaş – Uzman Çavuş Sınavında Çıkabilecek Sorular

Günümüzde hem esnek çalışma saatleri, hem eskisi gibi olmayan iş yükü ve sorumluluğu hem de maaşı bakımından, uzman er ve erbaşlık için başvurular gittikçe artıyor. Bununla birlikte, başvuru şartları da profesyonel askerlikten dolayı asgari düzeye indirgeniyor. Hal böyleyken, özellikle sınavlarda kısa bir süre çalışmak, yeterince başarılı olmak anlamına gelebiliyor. Biz de bu yazımızda, sınav için çıkabilecek konu başlıklarını burada sizlerle paylaşmak istedik. Bu sayede, daha az çalışıp nokta atışı yapmanızda faydası olacaktır. İşte çıkabilecek soru başlıkları…

 

Uzman Erbaş ve Çavuş Sınavında Çıkabilecek Sorular

Öncelikle en fazla sorulan kısım hiç kuşkusuz Atatürk ile ilgili olan kısım. Özellikle Atatürk ilke ve inkılaplarını çok iyi bilmeniz gerekir. Bununla birlikte Atatürk’ün özellikle askeri anlamda hayatı yani hangi rütbeyi hangi savaşta aldığı (Mareşallik rütbesini ne zaman aldığı gibi) , nereye ne zaman çıktığı (Samsun’a çıkış tarihi gibi)başlıklar çıkmaktadır.

Uzman erbaş sınavında en çok sorulan soruların arasında özellikle son yıllarda 15 Temmuz ile ilgili sorular çıkmaktadır. Ömer Halis Demir ve diğer kahramanlar ile ilgili sorular genelde sorulur. Kaç kişinin öldürüldüğü ve benzeri durumla da sorulabilir.

Din ile ilgili de sorular sorulmaktadır. Dinin şartları ve gereklilikleri ile Hz. Muhammed ve diğer dört halife dönemleri detaya girilmeden sorulabilir.

NATO ve BM başta olmak üzere hangi ittifaka ve birliğe hangi yılda üye olduğumuz veya bu birliklere başvuru tarihlerimiz sorulabilir.

Afrin ve Zeytindalı harekatı, Pençe 1-2 harekatları, Türkiye’nin terör koridoru ve benzeri sorular sorulabilir.

Türkiye’nin komşuları ve yeni ittifak arayışları, S-400 ve F35 durumu sorulabilir.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Balkanlar ile Kafkasya hattı ile en önemlisi Orta Doğu’da aldığı pozisyonlar sorulabilir.

Milli Bayramlar sıklıkla sorulan bir diğer başlıklardan.

Türkiye Cumhuriyeti’nde görev almış ve alan Başbakan ve Cumhurbaşkanları ile ilgili temel bilgiler sorulabilir.


Etiketler: ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.