Asker Sitesi | Askerlik Bilgi Paylaşım

Vicdani Ret Nedir?  Yaparsam Ne Olur?

Beklentilerin ve özgürlük anlayışının değiştiği günümüzde, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeğin yapmak zorunda olduğu hak ve ödev sorumluluğu ile askerliğe bakış açısı da değişti. Daha önce “vatani görev” olarak herkesin manevi duygular ile katılmak istediği askerlik müessesi, artık vicdani ret ile reddedilebilmektedir. Peki, ülkemizde vicdani ret var mı? Ne anlama geliyor? Ülkemizde vicdani retçi sayısı hangi düzeyde? Ve en önemlisi, vicdani ret durumunda sizleri neler bekliyor olacak?

 

Vicdani Ret Nedir?  Vicdani Reddin Cezası Nedir?

Bir görevi yapmak istememek, buna engel siyasi, dini, fikri ve zımni nedenlerin ortaya konulduğu reddetme ve aidiyetten yoksun olma durumuna vicdani ret denir. Buna, daha çok günümüzde askerlikte rastlamaktayız. Askerlik yapmak istemeyen kişilere vicdani retçi denilmektedir.

Vicdani ret yaptırımları nelerdir?

Vicdani ret ülkemizde görülen ama yasal olarak suç kabul edilen bir durumdur. Bu yüzden herhangi geçerli bir durum olmaması veya hafifletici bir durum olmaması durumunda, 26 Bin TL idari para cezası, 3 yıl hapis cezası ve kamu kurum ve kuruluşlarından yoksun bırakılma (iş anlamında) cezası verilmektedir.

Ülkemizde Almanya, İsviçre ve Fransa gibi ülkelerde sıklıkla karşılaşılan bu duruma Avrupa müktesabatı gereğince “Kişi hak ve hürriyetinin sınırsız kullanılması” hükmünce bir kabul etme tartışması olsa da, henüz vicdani ret seçeneği yoktur. Askerlik bir mecburiyet durumudur. Bu yüzden AİHM ve Anayasa Mahkemesinde yüzbinlerce dava görülmeye ve sonuçlanmaya devam ediyor.


Etiketler: , , , ,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.